Fenntarthatóság

Innováció

Uniós jogot sért a bialowiezai fakitermelés

Az intenzív fakivágás tavaly májusban kezdődött, ami az európai hatóságok és a környezetvédők szerint veszélyezteti az uniós védettség alatt álló erdőt. Varsó azonban azt állítja, éppen az ősrengeteg pusztulásának megállítását célozza az intézkedés, amelynek keretében 180 ezer köbméter fát vágnának ki, ugyanis a lucfenyők kérgét élősködők támadták meg.

Uniós jogot sért a lengyel hatóságok döntése, amellyel engedélyezték a faritkítás kiterjesztését a kontinens egyik utolsó érintetlen erdejének számító bialowiezai ősrengetegben – foglalt állást kedden az Európai Bíróság főtanácsnoka.

A döntés elkerülhetetlenül bizonyos védett fajok szaporodóhelyének pusztulását vonja maga után

 – mutatott rá Yves Bot főtanácsnok. Hozzátette:

a lengyel kormány nem tett eleget az uniós környezetvédelmi szabályokból eredő kötelezettségeinek.

A főtanácsnok feladata, hogy pártatlanul és függetlenül eljárva javaslatot terjesszen a bíróság elé a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozóan. Az indítvány nem köti a bírákat, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy az ítéletek többnyire megegyeznek az előzetes állásfoglalással.

A Bialowieza-erdő – Fotó: AFP/Ludmila Mitrega

Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, az EU bírósága pedig júliusban elrendelte a fakivágás azonnali leállítását, de a lengyel hatóságok folytatták a kitermelést, ezért a luxembourgi székhelyű törvényszék novemberben végzést adott ki, mely szerint ha Lengyelország nem tesz eleget a felszólításnak, akkor minden egyes nap után legalább 100 ezer euró (mintegy 31 millió forint) pénzbírságot fognak kiszabni, amíg nem születik meg az ítélet az ügyben.

A Lengyelország és Fehéroroszország területén elterülő erdőség bizonyos részei szigorú védelem alatt állnak.

Bölények a Bia³owie¿a-erdőben – Fotó: Biosphoto / David Allemand

A számos ritka állatfajnak, köztük nyolcszáz európai bölénynek és a kontinens legmagasabb fáinak otthont adó terület felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökségi listájára is.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés