Technika

Újdonságok

Kutatók a robotizált növénytermesztésért

Az Egyesült Királyság tudósai a világon elsőként hoztak létre egy olyan egyhektáros kísérleti gabonaparcellát, ahol kizárólag robotok dolgoznak anélkül, hogy akár egy embernek is a területre kellene lépne.

A nemrég indított Hands Free Hectare, azaz “érintésmentes hektár” projekt tagjai a Harper Adams egyetem mérnökei, akiket a Precision Decision névre hallgató precíziós gazdálkodás-specialista cég vezet, hogy közösen megalkossák első, teljesen önműködő mezőgazdasági robotot, amely már márciusban készen állna tavaszi vetésre.

"Hisszük, hogy nincs többé technológiai akadálya az automatizált szántóföldi gazdálkodásnak. A projekt lehetőséget ad számunkra, hogy bebizonyítsuk ezt és meggyőzhessük a közvéleményt is." – állítja Kit Franklin, a csapat egyik tagja. "Bár ezt megelőzően is automatizáltak már bizonyos területeket a mezőgazdaságban, a fejlesztés azonban mindig csak egy-egy szegmenst érintett. Reméljük, hogy sikerül egy teljes rendszert alkotnunk, amely segítségével úgy gazdálkodhatunk kísérleti hektárunkon a kezdeti munkálatoktól egészen a betakarításig, hogy a lábunkat sem kell betennünk a területre."

Bár vannak kockázati tényezők, Kit Franklin biztos a nyílt technológia sikerében: "Tény, hogy hasonló kísérlet nem volt még a világon. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy a határok feszegetése a mérnöki lét alapja."

Kisgépekkel a sikerért

Kit Frankin elárulta, hogy a piacon jelenleg is elérhető mezőgazdasági kisgépeket használnak majd, ezeket az egyetem műhelyeiben alakítják át az önálló terepmunkára.

"Márciusban vetünk, áprilistól júliusig elvégezzük a többi szükséges műveletet és input-bevitelt távirányítással és automatizálással, majd augusztusban és szeptemberben következik az aratás."

A módszer egyik legnagyobb előnye a talajminőség javulása."Napjainkban a mezőgazdasági gépek fenntarthatatlan méretűvé válnak. A nagy gépeknek használata azonban több problémát is okozhat a csökkenő talajminőségtől kezdve a talajtömörödésig, ami gátolja a növények növekedését."

Kit Franklin úgy gondolja, hogy a robotizált gépek elősegítik egy fenntartható rendszer létrejöttét, ahol több, de kis számú és könnyebb súlyú gép dolgozik majd a földeken, minimalizálva a talaj tömörödését.

A projekttel kapcsolatos híreket, friss információkat a csapat közösségi média-csatornáin követhetjük Twitteren (@FreeHectare), valamint YouTube-on és Facebookon is (@HandsFreeHectare). A projektet az Innovatív Nagy-Britannia nevű ernyőszervezet mezőgazdasági és élelmiszeripari rendszerekre szakosodott pályázata támogatja.

Lásd még: Robotok emelhetik új szintre a precíziós gazdálkodást

agrotrend.hu / fwi.co.uk – ford. Andrássy Babett

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés