Hírek

Gyuricza Csaba: nyár végéig nem lesznek pályázatok

Ügyfélbarátabbá akarja tenni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt a négy hónapja kinevezett új elnök, dr. Gyuricza Csaba. A Gyöngyösön tartott gazdafórumon elmondta, hibás volt az eddigi gyakorlat, amikor az ügyintézők nem tartották be a határidőket, sokszor késtek a kifizetésekkel és általában szankcióorientáltak voltak. Más hozzáállást vár az 1700 dolgozótól.

– Nagyobb lesz a megyék szerepe, megerősítettük az ügyfélszolgálatot, s javítottuk a megyei elérhetőségeket is. A megyei kirendeltségek további hatásköröket kapnak, az ellenőri létszámot országosan hatvan emberrel növeltük. A gazdálkodók gyorsabban juthatnak információhoz, kaphatnak segítséget, ezáltal a kifizetés is gyorsul, pályázati sikerük is nőhet – mondta el a heol.hu érdeklődésére dr. Gyuricza Csaba. – A megváltozott támogatási rendszer miatt kétségkívül voltak határidő-változások, de az októberi előleg-kifizetések nem fognak emiatt csúszni. A kérelmeket monitorozzák, hogy a gazdák minél több hibátlan kérelmet nyújtsanak be. Azon lesznek, hogy megkönnyítsék a kérelem-beadást, ezért változtatásokat kérnek a jogalkotótól.

Elárulta az elnök azt is: azt várták, hogy a 180 ezer gazda fele az egyszerűsített támogatást választja majd, de csak egyharmaduk tette ezt. Félreértések miatt igényelték viszont a segítséget olyanok is, akik 40-50 hektáron gazdálkodnak.
– Még nincs, az Európai Unió által elfogadott vidékfejlesztési programunk, ezért nyár végéig nem is várhatók pályázatok. Az 1200-1300 milliárd forintos keretből 250 milliárd jut majd az agrár-környezetgazdálkodási programra. Hangsúlyos lesz a kertészet és az állattenyésztés támogatása, kevesebb jut majd településfejlesztésre, de több agrár-vidékfejlesztésre. Kiemelt lesz az élelmiszeripar is, s várhatóan 50 milliárd forint jut majd öntözést segítő beruházásokra. Első körben erdészeti, leader-es jogcímek, állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázat várható majd. A pályázatoknál a saját munka is elszámolható lesz, az egyes kiírásoknál külön szabályozva – sorolta az MVH munkájának irányítója.

A gyöngyösi gazdafórumon kapott kérdésekre válaszolva az elnök elmondta, a fellebbezések után másodfokon immár a szaktárcák járnak el, és sok elmaradás, elhúzódó ügy van. A jogszerű földhasználat kapcsán lesz törvénymódosítás, bevették a körbe például a családtagokat is. Egy felvetett problémát is lehet rendezni: a tulajdonosok, a bérlők a gazdálkodás hatékonyabbá tétele miatt cserélgetik a területeiket, erről valamilyen megállapodás kell, illetve a gazdáknak oda kell figyelniük arra, hogy akkora területre igényeljenek támogatást, amekkora a tulajdonukban, a bérleményükben van.

A fiatal gazdák támogatása egyébként több formában is elérhető lesz. A 20-40 éves gazdálkodók 90 hektárig igényelhetnek kiegészítő támogatást, valamint a pályázatoknál kedvezményeket kapnak. Az egyösszegű támogatásra is nagy volna az igény. A kertészeti gépek vásárlására nyújtott 10 milliárd forintos keret idén két óra alatt elfogyott. A következő uniós pályázati ciklusban kertészetre és állattenyésztésre is 70-75 milliárdos elkülönített keret lesz, de ezen felül is lesznek még a két ágazat számára források.

heol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés