Agrárpénzek

Piac

Több mint 100 euró kerül a gazdák zsebébe hektáronként

Hivatalosan is megkezdte a 2016-os mezőgazdasági támogatások előlegeinek kifizetését a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). Az MVH összesen 11 jogcímre fizet előleget.

Fotó: MTI

Az utalásokat Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára és Gyuricza Csaba, az MVH elnöke sajtótájékoztatón indította el egy laptopról Tápiószőlősön.

Fotó: MTI

A kifizetések a SAPS (területalapú támogatás) előlegének utalásával indultak, az MVH összesen 11 jogcímre fizet előleget. A közvetlen támogatások kerete idén 415 milliárd forint, az átmeneti nemzeti támogatások összege 26 milliárd forint – mondta Czerván György.

Ismertetése szerint a közvetlen támogatások közül a SAPS, a zöldítés, a kistermelők, a fiatal gazdálkodók, a tejhasznú tehéntartás, a hízottbika-tartás és az anyajuhtartás támogatásának előlegét fizetik ki, míg az átmeneti nemzeti támogatások közül az anyajuhtartás, a termeléstől elválasztott tejtámogatás, a termeléstől elválasztott hízott bika és a termeléstől elválasztott szarvasmarha extenzifikáció támogatásának előlegét folyósítják.

– Az agrártámogatásokra a magyar mezőgazdaságnak sokkal inkább szüksége van, mint a Nyugat-Európában működő erősebb gazdaságoknak – mondta korábban az agrotrend.hu-nak Gyuricza Csaba, az MVH elnöke. – Ezért is helyezünk nagy hangsúlyt arra, hogy minél hamarabb el lehessen indítani az előleget, hiszen az előlegkifizetés is a hazai agrárium versenyképességét tudja erősíteni. Érdemes megemlíteni egy adatot, miszerint a magyar mezőgazdaság tavalyi kibocsátása kb. 2500 milliárd forint volt, és ebből nagyjából 400 milliárd forint volt az az összeg, ami agrártámogatások formájában az ágazatba érkezett. Ez nagyon jelentős hányad. Ha tudjuk azt, hogy mekkora a jövedelmezősége a mezőgazdasági tevékenységnek, akkor látható, hogy a magyar mezőgazdaság számára ezek a támogatások, közvetlen kifizetések a jelenleg is működő felvásárlási árak mellett a mindennapi munkához, az életben maradáshoz nélkülözhetetlenek.

Az európai unió jogszabályai lehetővé teszik azt, hogy a jogosultságok akár hetven százalékáig előleget lehessen fizetni a támogatásokból. Az előlegek elméleti maximuma a teljes összeg 70 %-a. A jogosult kérelmezők – az ellenőrzési bonyodalmakkal nem terhelt esetekben – jellemzően a teljes kifizetés körülbelül 50-60%-ára számíthatnak előlegként.

Magyarország él a legfeljebb 70 %-os előlegfizetés lehetőségével. Fórián Zoltán, a Takarék Agrár Központ vezető agrárszakértője szerint a gazdálkodók már rutinszerűen számítanak erre az előlegre, tehát nagyon fontos az éves finanszírozási ciklusukban az, hogy október közepétől az előlegre tudjanak számítani. – És azt gondolom ez nagyon fontos üzenet az Irányítóhatóság, meg a szakpolitika irányába arra vonatkozóan, hogy igen, a támogatások járnak. A hivatal az ellenőrzéseit lefolytatta, és akik megfeleltek a feltételrendszernek, azok kapják meg először az előleget. Ez egyfajta nagyon fontos visszajelzés a gazdálkodók számára is, hogy jól töltötték ki a kérelmet, és ennek kvázi a jutalma, hogy hamarabb jutnak a forrás egy részéhez. Ráadásul ebben az évben egy előzetes vizsgálat is kapcsolódott az egységes kérelemhez, tehát a beadáskor elkövetett esetleges kisebb hibákat a Hivatal jelezte és akkor még büntetés nélkül ki tudták javítani a gazdálkodók – tette hozzá a szakértő.

Magyarország azon kevés uniós tagállam közé tartozik, amely már az első lehetséges teljesítési napon elindította a gazdák számára az előlegfizetést. Ennek érdekében az MVH mindent megtett, a minisztérium mellett a Hivatal munkatársai is rendkívül feszített tempóban dolgoztak.  

Sziládi József, az Enyingi Agrár Zrt. növénytermesztési főágazatvezetője szerint most azért is fontosak az előlegek, mivel a jó termés ellenére, a gabonafélék csökkenő árai miatt rosszabb piaci pozícióban vannak a gazdálkodók. Most mindenkinek besegít az előleg abban, hogy áthidalja ezt a nehezebb őszi időszakot. Az emelkedett inputanyag-költségek, a szükséges talajmunkák idején az értékesítés hiányában arra szorul a gazdálkodó, hogy ebből a pénzből vegyen akár gázolajat, mind vetőmagot. Az előzetes ellenőrzéseknek köszönhetően pedig gyorsabban le tudják és tudták zárni az eljárásokat.

– A felvásárlási árak jóval alacsonyabbak lettek, mint várható volt minden termés esetében – főleg búzánál és kukoricánál – ezért nekünk most ahhoz, hogy tudjunk még őszi búzát vetni és közben betakarítani és kifizetni az input-költégeket, jól jön az előleg – mondta Szöllősi Károly, gazdálkodó. Így talán jobban tudunk majd tervezni, és majd meglátjuk, hogy valójában ez mire elegendő. Lehetséges, hogy már tudunk olyan inputot is venni, ami majd tavasszal kerül felhasználásra. Sajnos minden esztendőben vannak olyan kurrens anyagok vagy vetőmagban, vagy vegyszerben, amiből esetleg tavasszal hiány lehet. Ennek beszerzésében szintén segítséget jelentenek az előlegek – tette hozzá.  

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés