Agrárpiac

Piac

A mezőgazdaságnak termelékenyebbnek kell lennie

A termelékenyebb és erőforrások szempontjából hatékonyabb mezőgazdaság szerepét hangsúlyozták az agrárpolitikusok az európai parlamentben. Az új eljárások, technológiák és termelési módszerek növelhetik a hozamokat, és javíthatják az alkalmazkodóképességet az új és változó körülményekhez – ezek támogatása szükségszerű.

Az európai mezőgazdasági üzemek jövőbeli igazgatása során megvalósítható innováció és gazdasági fejlődés jobbításával kapcsolatos beszámoló – melyet a parlament mezőgazdasági bizottsága múlt hónapban elfogadott -, számos követelést és ajánlást tartalmaz az Európai Bizottság és az agrárágazat számára.

A mai és jövőbeli mezőgazdaság teljesítőképességével kapcsolatos kihívások nagyok. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) becslésére szerint a világ népességének 2050-ig várható 9,1 milliárd főre történő emelkedése miatt az ipari országoknak az élelmiszertermelést 60 százalékkal kellene növelni.

A mezőgazdaság folyamatosan fejlesztett ki új eljárásokat, technológiákat és termelési módszereket, melyekkel növelték a hozamokat, és javították módszereik alkalmazkodóképességét az új és változó körülményekhez.

A jelentésben felszólítják a bizottságot, hogy különösen az információs és kommunikációs technológiákkal (IKT) támogatott irányítási rendszerek, a valós idejű adatfigyelés, valamint a termelési rendszerek és a precíziós gazdálkodás optimalizálására szolgáló szenzortechnológia és felismerési rendszerek támogatásával kapcsolatos javaslatokat terjesszen elő. Ez a gazdaságokban a természetes erőforrások hatékonyabb használatához, magasabb terméshozamokhoz, az ökológiai lábnyom csökkentéséhez, jobb állategészséghez, valamint jobb állatvédelemhez vezethet.

A teljes élelmiszer előállítási láncban hasznot hozóan alkalmazhatók lennének robotrendszerek, szenzorok, automatikus vezérlések és az Internet, ill. a Big Data lehetőségeit kihasználó további technikai újítások.

Csalódottnak mutatkoznak a mezőgazdasági bizottság tagjai a GPS-technológiák eddigi lassú bevezetése miatt. Ezzel kapcsolatban megállapították, hogy az Európai Unióban jelenleg a támogatott vezérlés technológiáinak csupán 10 százalékát, a kinematikus valós idejű mozgások technológiáinak kevesebb, mint 1 százalékát, a változó mennyiségű kijuttatás technológiáinak szintén kevesebb, mint 1 százalékát alkalmazzák.

A jelentésben felszólítanak a „precíziós gazdálkodás” bevezetésére. A GPS/GNSS technológiákkal üzemeltetett gépekkel távirányítású légi jármű rendszerek alkalmazásával kombinálva megvalósítható lenne a szántóterületek centiméter pontosságú művelése. Ezzel csökkenthető lenne a növényvédőszer- és a műtrágya-, valamint a vízfelhasználás, legyőzhető lenne a talajerózió. A bizottságnak ezért meg kell szüntetnie a precíziós gazdálkodás bevezetését akadályozó nehézségeket.

Az Európai Parlamentben lévő agrárpolitikusok véleménye szerint az istálló tartási rendszerek esetében is innovatív megoldásokat kell keresni, többek között a jobb állatvédelem érdekében. Hasznosak lehetnének ehhez többek között a hatékonyabb és gyorsabb diagnosztikai készülékek. A jobb valós idejű felügyelet és a célzott intézkedések segítségével leküzdhető lenne az antimikrobiális hatóanyagok elleni rezisztencia.

A jelentés ezen kívül érinti a rovarok tenyésztésével előállított állati fehérje kérdését, mely az organikus maradványok proteinné és tápanyaggá történő hatékony átalakítását biztosíthatná úgy, hogy csak csekély hatást gyakorol a klímára.

Aggodalmát fejezi ki a mezőgazdasági bizottság azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió a foszfortartalmú műtrágyák gyártása során erősen függ a nyersanyag behozatalától, és a műtrágyagyártás ökológiai lábnyoma hatalmas. A szerves trágyát ezért ásványi anyag koncentrátummá kellene feldolgozni, melyet „zöld trágya” előállítására lehetne használni.

A bizottság a jelentésben a műtrágyázással kapcsolatos rendeletek átdolgozására, valamint arra szólított fel, hogy a nitrát irányelv gátjait szüntessék meg a trágyából nyerhető ásványi anyag koncentrátum továbbfejlesztése érdekében. Emellett többek között új mezőgazdasági finanszírozási modelleket, valamint a tudomány és a mezőgazdaság közötti innovációs partnerkapcsolat kiépítését javasolja.

agrotrend.hu / proplanta.de

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook