Agrárpiac

Piac

A Monsanto átvétele: történelmi esély vagy drága kaland?

Bayer és Monsanto – a két agrárvegyipari cég együtt óriásvállalatot jelentene a növényvédő szerek és vetőmagok globális piacán. A leverkuseni Dax-vállalat 62 milliárd dolláros (55 milliárd euró) ajánlata beleillik az új stratégiába: távolabb kerülni a klasszikus, mesterségesen előállított, azaz ipari vegyszerektől, és lendületesebben fordulni a mezőgazdaság és a gyógyszeripar nagyobb nyereséget ígérő területei felé.

Milyen nagyságrendet jelentene a Bayer és a Monsanto egyesülése?

Az árajánlatot még nem fogadták el. Ha a Monsanto részvényesei elfogadják, és a versenyhivatal is áldását adja, akkor mindkét fél történelmet írhat a fúzióval – legalábbis németországi arányokban. Az egyesülés a Daimler és Chrysler autógyártó cégek 1998-ban „égben köttetett”, majd később ismét felbomlott „házasságának” lépne a nyomdokaiba. Az akkori árajánlat 38,6 milliárd dollár nagyságrendű volt, ahogy azt John Colley a Warwick Business School közgazdász professzora elmondta. Az amerikai Voicestream telekommunikációs cég átvétele 2000-ben a német Telekom társaságnak mintegy 50,7 milliárd dollárjába került – és ez még mindig kevesebb, minta Monsanto tervezett megvásárlása.

Mi ösztönzi a német vállalatot?

A Bayer cég számára ez lenne a nagy dobás. A leverkuseni cég egy csapásra vezető helyre emelkedne a vetőmag és növényvédőszerek piacán. A Bayer számára hozzáférhetővé válnának olyan fontos kulcstechnológiák, mint a génmódosított vetőmag és egyéb alkalmazások. A klasszikus gyomnövény, gomba és kártevők elleni szerekkel kombinálva ez óriási hatalmat jelentene. A Bayer nyilvánvalóan nem tart attól, hogy a nem túl jó hírű Monsanto cég tartósan csorbát ejthet az arculatán: Werner Baumann, az igazgatótanács elnöke kijelentette, meg van győződve arról, hogy a hírnevet érintő problémákat kézben tudják tartani. Peter Spengler, a DZ bank elemzője „történelmi esélyről” beszélt.

A vállalat átformálásába is jól beleillik ez a lépés. A Bayer így teljessé tehetné átalakítását a vegyi-gyógyszeripari vegyesvállalatból az emberek, állatok és növények egészségével foglalkozó specialistává. Az egészséggel és mezőgazdasági vegyszerekkel foglalkozó üzlet forgalma nagyságrendben nem változna. A Bayer cég két nagy lépésben vált el a klasszikus vegyipartól. A Lanxesstől való elszakadást követte 2015-ben a Covestro elnevezésű műanyaggyártó leányvállalatának tőzsdére vitele.

Mi a véleménye a részvényeseknek és az ágazat szakértőinek?

Néhány Bayer részvényes számára a tervezett átvétel keserű pirula: A kereskedők és az elemzők a Monsanto részvényekért készpénzben kínált 122 dolláros árat meglehetősen magasnak tartják. Emellett a Monsanto halogató reakciója is fejtörést okoz számukra. „Történhet még néhány dolog, míg a tranzakció végbemegy”, figyelmeztetett Daniel Wendorff, a Commerzbank szakértője.

John Klein, a Berenberg elemzője a készpénzes jegyzés helyett inkább egy vegyesvállalatot várt volna. Ulrich Huwald, a Warburg elemzőház szakembere egy átvételi csata kockázatától tart. Végül néhány nagy részvényes is elzárkózott. A Bayer részvények árfolyama 2013 októbere óta tapasztalt legalacsonyabb szinten áll.

Milyen szerepet játszik az eladósodás?

Az óriási átvétel a leverkuseni vállalat adósságát – legalábbis rövid ideig – erősen megemelné. A globális alacsony kamatokat, és a folyó üzletekből várt nagy mennyiségű készpénzbeáramlást tekintve sok szakértő számára ez elviselhetőnek tűnik. Elemzők szerint a Bayer adóssága egyelőre 40 milliárd euró fölé emelkedhet. Az amerikai Merck vállalat nem receptköteles szereinek átvételével ez az összeg már most is mintegy 16 milliárd euró.

És mit mondanak a hatóságok?

A nagyság ellenére az átvétel a versenyhivataloknál viszonylag kevés ellenállásba ütközhet. A Monsanto elsősorban Amerikában erős, a Bayer Európában és Ázsiában, a monopólium ezért ott aligha fenyeget, csak néhány mezőgazdasági terménynél, pl. a kukorica esetében mozgósíthatják az átfedések a versenyek őreit. A szakértők azonban arra számítanak, hogy csak egyes termékek esetében követelhetnek egyeztetést. A verseny ezt követően is erős maradna a legújabb fúziós hullám következtében. A kínai ChemChina a svájci Syngenta konszernt 43 milliárd dollárért szeretné megszerezni. Az amerikai Dow Chemical és a Dupont vállalat a vegyipar legnagyobb összefogását tervezik. Ezzel letaszítanák a trónról az ágazat élén álló BASF vállalatot. 

agrotrend.hu / proplanta

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés