Agrárpiac

Piac

Erősíteni szeretnék a gazdák pozícióját az értékesítési láncban

A Prof. Cees Veerman, volt holland mezőgazdasági miniszter által vezetett, az agrárpiacok működését, és a gazdálkodók élelmiszerláncban betöltött helyét vizsgáló munkacsoport jelentése november végére vagy december elejére várható. Fontos, hogy figyelmet szenteljünk ennek a témának – hangsúlyozta Phil Hogan, az EU mezőgazdasági biztosa. A decemberi agrártanácsülésen mindezt meg fogják vitatni.

Az Európai Bizottság javaslatokat fog előterjeszteni, hogy az élelmiszerláncban erősítse a mezőgazdasági üzemek pozícióját, de meg akarja várni a 12 szakértőből álló AMTF (Task Force Agrarmärkte) tanácsadó testület jelentésének benyújtását. Ezt Hogannyilatkozta újságíróknak.

Egy nappal korábban az ír politikus ugyanakkor figyelmeztetett, ne higgyünk abban, hogy az egyes agrárszektorokat érintő kérdések helyes megválaszolásával a nehézségek végérvényesen megszüntethetők. Nem lehetséges szabályozással kijutni a kereslet-kínálat egyenlőtlen helyzetéből. Állami intézkedésekkel lehet ugyan javítani a mezőgazdaság helyzetén, de a kereslet-kínálat szabályait nem lehet felrúgni.

Gabriela Mateèná, az agrártanács szlovák elnöke szót emelt az élelmiszer értékteremtési láncban felbukkanó tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat ellen folytatott közös, az Európai Unióban mindenütt alkalmazott eljárás érdekében. Mateèná szerint hiányzik az árak szükséges átláthatósága. Szándékában áll év végéig ezzel a témával kapcsolatban a tanácsban egy új pozíció kialakítása. Ändra Rupprechter, Ausztria mezőgazdasági minisztere is a miniszterek többségéhez tartozik, akik egy EU szintű eljárást tartanak célszerűnek. Rámutatott arra is, hogy a kereskedelem időközben Európa szerte a belföldi piacon vált aktívvá.

Fotó: 123RF

Termelő nélkül nincs termék

Hogan, az EU mezőgazdasági biztosa hangsúlyozta, hogy a gazdáknak lehetőséget kell biztosítani, hogy az élelmiszerláncban cselekvő szereplőként legyenek jelen, és ne – mint jelenleg – az árakat tekintve „kisemmizve”. „Tisztességes eljárásra van szükségünk az élelmiszerláncban; ha nincsenek termelőink, akkor hamarosan teremékeink sem lesznek” – fogalmazta meg az ír politikus.

Hogan ugyanakkor nyitva hagyta a kérdést, hogy a bizottság különösen az élelmiszer kiskereskedelem ügymenetét is górcső alá veszi-e. Az év elején a brüsszeli hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat megfékezésére vonatkozó az Európai Uniót teljes egészében érintő szabályzás nem sok eredménnyel járna. A tagállamok az ilyen gyakorlatot nemzeti szinten történő szabályozással hatékonyabban meg tudnák oldani, hangzott el akkoriban a bizottság részéről.  

agrotrend.hu / topagrar.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés