Agrárpiac

Piac

Ha nem következik be váratlan esemény, nem lesz hiány tojásból

Tojásból jut elég a húsvéti asztalra. A tavalyi drasztikus drágulás után az év elejét már inkább a csökkenés jellemezte. A mostani 30-40 forintos darabonkénti termelői ár pedig vélhetően az ünnepek közeledtével sem változik majd jelentősen.

Rendeződni látszik a helyzet a hazai tojáspiacon. A különböző állategészségügyi nehézségek után az év végére a termelés is visszaállt az eredeti szintjére, az árak pedig ezzel együtt csökkenni kezdtek.

Kele Attila, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke a Magyar Időknek elmondta: a hazai tojásárakat minden esetben az európai uniós piaci helyzet alakítja, így volt ez az elmúlt évben is.

Tavaly több tényező is nehezítette az uniós tojástermelők, köztük a magyar gazdák helyzetét.

A madárinfluenza-járvány érzékenyen érintette az ágazatot, ehhez adódott hozzá az uniós szalmonellafertőzés, majd az év második felében kirobbant rovarirtószer-botrány okozott fennakadásokat a termelésben.

Mindezen tényezők hatására jelentősen csökkent a kínálat a hazai és az uniós piacon egyaránt, ami nagymértékű áremelkedéssel járt.

fotó:Pixabay

A szakember szerint ugyanakkor

az év végére csendesült a helyzet, az új állományok lassan elkezdtek termelni, így tojáshiányról ma már nem lehet beszélni a közösségben.

Az árak ebben az esetben is gyorsan reagáltak a változásokra.

Míg tavaly decemberben nem volt ritka, hogy 60 forintos tojásárakkal találkozhattak a vásárlók a boltokban, ma már 51-53 forint közelében van a darabonkénti fogyasztói ár.

– Bár ezzel a szinttel némileg az uniós átlag felett vagyunk, azt is látni kell, hogy a hazai termelési költségek és a jövedelmezőség szempontjából indokolt a magasabb árszint – emelte ki a szövetség elnöke.

fotó:Pixabay

Kele Attila arra is rámutatott: az árakra a kereslet is nagy hatással van, az év első két hónapjában általában visszafogottabb a vásárlási kedv, ez pedig a tojásfogyasztásban is megmutatkozik. A nagybani piacon például 10 forinttal esett vissza a tojás ára a karácsonyi szinthez képest.

A húsvét közeledtével azonban megnő az igény, ez az időszak a hazai tojástermelés szempontjából még mindig az egyik legfontosabb szezonnak számít. Az elnök szerint a magyar gazdálkodók felkészültek a 2018-as évre, az állategészségügyi, illetve a termelési feltételek is biztosítottak ahhoz, hogy egész évben ellássák a piacot jó minőségű áruval.

A legnagyobb tojástermelők mind végrehajtották a szükséges állategészségügyi intézkedéseket, az állományokat újratelepítették, a termelés visszaállt eredeti szintjére, így az árcsökkenés uniós szinten is érzékelhető.

Az elnök várakozásai szerint

az árak húsvétkor is a mostani árszinten maradhatnak, bár ezen az uniós piac alakulása még változtathat, így csak szerényebb áremelkedésre lehet számítani.

A múlt évi drasztikus drágulás egyébként nem vetette vissza túlzott mértékben a keresletet.

– Bár az árak minden esetben hatással vannak a keresletre, így a drágulás takarékosságra intette a vásárlókat, azt láttuk, hogy a háztartások nem vásároltak kevesebbet, de sokkal nagyobb figyelmet fordítottak a beszerzés helyére és a tojások kiszerelésének, fajtájának kiválasztására is – mondta Kele Attila.

fotó:Pixabay

A kedvelt fehérjeforráshoz például jóval olcsóbban hozzájuthattak azok, akik közvetlenül a termelőtől vásároltak, minél több kézen megy át ugyanis egy termék, annál magasabb lesz az ára. A kiszerelésen is sokan igyekeztek spórolni, így a 10 darabos dobozok helyett a 30 darabos, tálcás csomagolást választották, vagy biotojás helyett hagyományos árura váltottak.

Ugyanakkor minden bizonnyal az is nagy szerepet játszott abban, hogy nem volt jelentősebb keresletcsökkenés a piacon, hogy az árak épp a karácsonyi ünnepkör közelében tetőztek. Ebben az időszakban pedig – függetlenül az áraktól – magasabb fogyasztás jellemzi a piacot.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés