Agrárpiac

Piac

Importnyomás és áfacsalás töri a tojáspiacot

A piactisztító intézkedések ellenére még mindig a feketézők törik le az árakat a hazai tojáspiacon, a termelők mára az önköltségi szint alatt kénytelenek értékesíteni az árut. A külföldről érkező áru veszélye a nyomonkövethetőség hiánya.

Bár az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) bevezetésének köszönhetően csökkent a visszaélések száma a hazai tojáspiacon, még mindig vannak olyan ügyeskedők, akik az előírásokat és az ellenőrzéseket kijátszva, áfacsalással importtojást hoznak be az országba. Végh László, a Tojásszövetség elnöke elmondta: a legtöbb adóelkerüléssel foglalkozó „vállalkozó” mára eltűnt az ágazatból, azok azonban, akik folytatják ezt a fajta „munkát”, alaposan megnehezítik a tisztességes termelők életét.

Az olcsón behozott – és az adóelkerülés miatt még alacsonyabb áron továbbadható – termékekkel csökkentik a magyar gazdálkodók alkupozícióját az áruházakkal szemben. – Hiszen ha egy vállalkozó nem hajlandó túl alacsony áron átadni a termékét, akkor a bolthálózat még mindig beszerezheti a tojást az importőrtől – magyarázta a szakember.

Fotó: 123RF

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a termelők mind önállóan akarnak a piacon érvényesülni, a felvásárlók viszont óriási rendszerekben dolgoznak. – Fegyelmezett piaci magatartás és összefogás nélkül a kereskedelem nagyon ügyesen kijátssza a termelőket egymás ellen, ami szintén az árak csökkenéséhez vezet – mondta a szakember.

Az importnyomás továbbra is jelen van a hazai piacon. A lengyel és a német tojás behozatala nem csökken, a külföldről érkező áru legnagyobb veszélye azonban épp a nyomonkövethetőség hiányában rejlik. Ráadásul egy-egy országban rendszerint olyan termékek kerülnek exportra, amelyeket a belső piacon nem tudnak eladni, és közelebb vannak a szavatossági idő lejártához.

Az idén egyébként is nehéz helyzetben vannak a tojótyúkokkal foglalkozó gazdák: a tavalyi amerikai madárinfluenza-járvány miatt felduzzasztott európai termelés most nem tud piacot találni a többletárunak, ezért az árak nagyon alacsony szintre kerültek. Végh László szerint a termelők idehaza az önköltségi szint alatt kénytelenek túladni a tojáson.

Mindeközben évről évre egyre kevesebb tojást vásárolunk, míg húsz évvel ezelőtt az egy főre jutó fogyasztás meghaladta a 300 darabot, ma alig éri el a 215-öt. A termelők most a jövő januárban esedékes áfacsökkentéstől várják a kereslet növekedését.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés