Agrárpiac

Piac

Kapós lett a magyar sertés

Több sertést exportált Magyarország mintegy 11 százalékkal a január és április közötti időszakban az egy évvel korábbihoz képest – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) legfrissebb jelentéséből.

A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 11 százalékkal nőtt 2017 január–áprilisában az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva. Legfőbb partnereink Románia, Szlovákia, Ausztria és Horvátország voltak. Románia 15 százalékkal, Ausztria 10 százalékkal kevesebb, míg Szlovákia 93 százalékkal több sertést vásárolt Magyarországtól. Horvátországba csaknem a háromszorosára bővült a kiszállítás.

Az élősertés-behozatal 5 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban, a legnagyobb beszállítók Szlovákia és Németország voltak. A Szlovákiából vásárolt sertések mennyisége 11 százalékkal csökkent, míg a Németországból származóké 63 százalékkal nőtt.

A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 17 százalékkal, értéke pedig 35 százalékkal emelkedett 2017 első négy hónapjában a 2016. január–áprilisihoz képest. A legtöbb sertéshúst Romániába, Kínába és Japánba szállítottuk. A Romániába (+56 százalék), a Kínába (+3 százalék) és a Japánba (+8 százalék) irányuló export emelkedett. A sertéshúsimport volumene 15 százalékkal, értéke 37 százalékkal nőtt. A sertéshús 54 százaléka Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. Magyarország élő sertésből és sertéshúsból nettó importőr volt a vizsgált periódusban.

fotó: 123rf

A hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 559 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2017 júniusában, ami 18 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. Az AKI PÁIR adatai szerint a darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 10 százalékkal volt magasabb 2017 júniusában, mint 2016 azonos hónapjában. A KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 10 százalékkal, a sertéscombé 15 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban.

A nyers sertéshúsok feldolgozói értékesítési ára Magyarországon

Az elmúlt egy évben a magyarországi sertésállomány 2,8 millió példány volt, 219 ezerrel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Az anyakocák száma 7 ezerrel csökkent a 2016. júniusi állományhoz hasonlítva.

Jövőre további áfacsökkentést kap a sertéságazat, mivel a belsőségek áfakulcsa is 5 százalékra esik. A múlt évtől a sertéshús áfakulcsa 5 százalékra csökkent, a fogyasztók azonban mára nem tapasztalhatják az ebből adódó megtakarítást, ám ehhez a világpiaci folyamatok járultak hozzá elsősorban.

agrotrend.hu / AKI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés