Agrárpiac

Piac

Kiszorítják a piacról a nem hatékony termelőket az alacsony árak

Tovább erősödik a mezőgazdasági termékek két fő trendje: a növényi termékek magas készletszintje lefelé tolja az árakat, míg az állati termékek esetében a korábban igen alacsony árakról korrigál vissza a piac. Az árak stabilizálódása egyúttal azt jelenti, hogy nincs idő várni a fejlesztésekkel, hiszen az alacsony felvásárlási árak kiszorítják a nem hatékony termelőket a piacról – elemezte a mezőgazdasági ár trendeket a K&H.

A KSH adatai alapján márciusban 1,4%-kal növekedtek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos időszakához képest, elsősorban az élő állatok és állati termékek árának 11,1%-os növekedése és a növényi termékek árának 3,6%-os csökkenése következtében. „A legfrissebb adatok alapján tovább erősödött a mezőgazdasági termékek két fő trendje: a növényi termékek ára stabilizálódik egy alacsony árszinten, miközben az állati termékek jelenlegi áremelkedése az elmúlt évek visszaeséseit kompenzálja” – mondta el Tresó István, a K&H Agrárüzletág vezetője.

fotó:123rf

„A növényi termékek esetében folytatódik az ár stabilizálódása, mivel a készletszintek globálisan magasak, és várhatóan az idei termésmennyiség is meglesz. Várakozásaink szerint ezért, hacsak nem történik valami rendkívüli piaci helyzet, katasztrófa,

ezek az árszintek minimum két évig fennmaradhatnak.

Az állati termékek jelenlegi árszintje ugyanakkor mára már túllendült az egyensúlyi ponton, ezért a viszonylag

magas ár nem tartható fent sokáig, korrekcióra lesz szükség”

– részletezte a piaci folyamatokat Tresó István.

„A jövőben számolni kell azzal, hogy – főként a növénytermesztés esetében – a viszonylag alacsony árak kiszoríthatják a piacról azokat a cégeket, amelyek nem tudnak lépést tartani a fejlődéssel. Rendkívül

sürgető tehát belefogni a hatékonyságnövelő beruházásokba, amelyeknek három fő irányát

  • a technológiafejlesztés,
  • a humánerőforrás tudásszintjének növelése
  • és a mérethatékonyság jelenti.

Jelenleg azt látjuk, hogy a mezőgazdasági cégek számára rendkívül fontos forrást jelentő pályázati lehetőségek elhúzódása miatt jelenleg beruházási kényszer jellemzi a szektort. Az biztos, hogy nem érdemes tovább várni, uniós források nélkül is belefognak a cégek a fejlesztésekbe” – hangsúlyozta ki a szakember.

agrotrend.hu / K&H

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés