Agrárpiac

Piac

„Nem kell feltétlenül több tíz hektárban gondolkodni” – jó üzlet a gyógynövény

A hazai gyógynövénygyűjtés és termelés értéke évente közel 10 milliárd forint, míg a gyógynövény tartalmú késztermékek forgalma csaknem 50 milliárd forint. A kisebb-nagyobb gazdasági átalakulások után úgy tűnik, jövője is lesz az ágazatnak. Somogyban akár 300-400 hektáron is beindulhat az üzemszerű gyógynövénytermesztés.

Somogyban a vadon termő növények gyűjtésén kívül egyre több gazdálkodó érdeklődését kelti fel az üzemi szintű gyógynövénytermesztés: a kiváló minőségű belföldi alapanyag kelendő a világpiacon, a fő célország a többi közt Németország, Ausztria, Svájc. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezetének telt házas látrányi rendezvényén szakértők arra hívták fel nyomatékosan a figyelmet: a kisebb területen gazdálkodó őstermelők is bekapcsolódhatnak a helyi ellátási láncba – írja a sonline.hu.

Fotó:Pixabay

Csipkebogyó, galagonya, hárs, aranyvessző, fagyöngy, zsurló, illetve kamilla, cickafark, zsálya, csalán, levendula: a szabadon gyűjtött gyógynövényeken kívül újabban a termelés iránt is érdeklődnek a gazdálkodók. – Ezen a téren is helyzetbe akarjuk hozni a somogyi termelőket – hangsúlyozta Gombos Sándor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke. – A helyi lehetőségekre alapozva szakmai támogatásunkról biztosítunk minden gazdálkodót: megyénkben az elkövetkező időszakban akár 300-400 hektáron is beindulhat az üzemszerű gyógynövénytermesztés.

Lakatos Márk mesteroktató, gyógynövényalkalmazási szakmérnök rámutatott: a vadon termő gyógynövények kapcsán Európában a Kárpát-medencét tekintik az egyik leggazdagabb térségnek, a szakirodalom nagyjából 400 fajt tart számon, melyből hazánkban 80-100 félét gyűjtenek üzletszerűen. A '60-as évek óta nagy hagyománya van az üzemi szintű gyógynövénytermesztésnek, s a kisebb-nagyobb gazdasági átalakulások után úgy tűnik, jövője is lesz az ágazatnak.

– Több lehetőség van a gyógynövénytermesztésre, de akik egyelőre kisebb léptékben gondolkodnak, s a helyi ellátási láncba akarnak bekapcsolódni, azok őstermelőként, illetve kistermelőként is vállalkozhatnak erre – hangsúlyozta. – Nem kell feltétlenül több tíz hektárban gondolkodni, e tevékenységből már egy-két hektáron is jövedelemszerző lehetőség adódik.

Szerb, albán és dél-kelet-európai konkurensek is szállítanak a nyugat-európai piacra, a hazai – így a somogyi termelők, kereskedők – a magas színvonalú helyi terménnyel tűnhetnek ki a nemzetközi mezőnyben. S úgy tűnik, nem kell sokat várni az újabb somogyi eredményekre.

Fotó:Pixabay

A nagybajomi Szabó Tamás, aki egyben az agrárgazdasági kamara elnökhelyettese, 20 hektáron foglalkozik kamilla termesztéssel. 2015 őszén indult a program, s tavaly már biztatóan alakult az eredmény. Egy horvát integrátor céggel, illetve egy hazai lepárló üzemmel alakított ki együttműködést, s úgy látja, az élelmiszer-, a gyógyszer-, illetve a kozmetikai ipar hosszú távon stabil megrendelőnek számít.

– Somogyban – a hagyományos gyógynövény gyűjtésen kívül – a gyengébb adottságú területeken a termesztés további lehetőséget biztosít a gazdálkodóknak – jegyezte meg. – Mint minden más növény esetében, érdemes gondosan tájékozódni, szükség van a szakismeretekre és a stabil műszaki háttérre is: a fejlesztés az elején 10-20 millió forintba kerülhet. Szerintem van jövője a tevékenységnek, a gyógynövények iránt érezhetően nő a kereslet, s mindent egybevéve a kamillatermesztésnél a felvásárlási ár, illetve a piac kiszámíthatóbb.

Országosan tizenöt nagyobb felvásárló van jelen, Somogyban öt gyűjtőpontot tart számon a szakma, ahol a feldolgozásról, szárításról is gondoskodnak. Ezután a nagyobb üzemekbe továbbítják az árut. A gyógynövény gyűjtésbe becslések szerint a megyében 200-300 kapcsolódnak be, ám ha a pályázati források révén az üzemi szintű gyógynövénytermesztés bővülhet, akkor több mint 50-60 új munkahelyet teremthetnek a kistermelők.

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés