Agrárpiac

Piac

Növekedett a feketén alkalmazottak aránya a mezőgazdaságban

Csaknem dupla annyi feketén foglalkoztatottra derült fény az elmúlt év szeptember 30-ig lebonyolított munkaügyi ellenőrzéseken, mint egy évvel korábban.

Kiugró mértékben, csaknem duplájára növekedett a feketén foglalkoztatottak aránya a magyar mezőgazdaságban.

2017-ben 859, 2016-ban pedig 452 be nem jelentett munkavállalót találtak a revizorok, az ellenőrzéseken fennakadt hazai feketemunkások kilenc százaléka a mezőgazdaságban dolgozott.

írja a Somogy megyei hírportál. Somogyban az ágazati szereplők tapasztalatai eltérőek.

Egyébként hasonlóan rossz az EU más országaiban is a helyzet, összességében az unió mezőgazdasági üzemeiben a munkavállalók 60 százalékát illegálisan foglalkoztatják. Rosszabb a helyzet Portugáliában és a szomszédos Romániában.

A feketemunka a somogyi farmokon is előfordul. Lackovics Sándor, a magyaratádi Barátság Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke szerint elég gyakran. – Ha valaki folyamatosan minimálbérre van bejelentve, az gyanúra adhat okot – mondta a somogyi gazdálkodó. – Azért egy rendes cégnél a próbaidő lejárta után illik emelni a béren, de ezeken a helyeken zsebből egészítik ki a kiutalt minimálbért. – Hozzátette – sok helyen trükköznek a dolgozók bérével. Hiszen minél több a profit, annál többel akarják azt növelni. Nem akarják megfizetni az adóterhet, inkább őstermelőnek lejelentik a dolgozót, adóalannyá válik és rajta keresztül igénylik vissza az áfát.

Kocsis Ferenc, kaposvári adószakértő szerint ez nem lehetséges. Az azonban igaz, hogy előfordul illegális munka a mezőgazdaságban. – Több mezőgazdasági cégnek is könyvelek és inkább azt tapasztalom, hogy a dolgozó nem akarja, hogy bejelentsék – mondta az adószakértő. – Vagy azért nem akarja, hogy legyen rendszeres jövedelme, hogy segélyhez jusson, vagy a hiteltörlesztés miatt. – Hozzátette – a nagy kézi-munkaigényű munkáknál, mint a gyümölcsszedés, a gazdák élnek az egyszerűsített foglalkoztatás lehetőségével.

Madarász Zoltán, porrogi gyümölcstermelő is odafigyel a legális foglalkoztatásra. Nála mindig vannak idénymunkások, de csakis hivatalosan lejelentve. – Befizetjük utánuk a napi 500 forintot, ami nem akkora költség, hogy trükközni kellene vele – mondta el – Inkább ez, mint a több százezres bírság. Azt tapasztalom, hogy a környéken is ez a jellemző.

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook