Agrárpiac

Piac

Összehangol a GMO-mentes érdek a régióban

A genetikailag módosított szervezetektől (GMO) mentes mezőgazdaság esélyt és biztos megélhetést jelent Közép- és Délkelet-Európában – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter egy Bécsben tartott agrártanácskozást követően.

A konferencián tíz közép-európai és nyugat-balkáni ország agrár- és környezetvédelmi vezetői közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben kijelentik, hogy összehangolják a GMO-ra vonatkozó politikájukat.

fotó:123rf

A miniszter ismertetése szerint a nyilatkozatban kijelentik, hogy GMO-mentes és hagyományos mezőgazdaságot szeretnének, és átvennék azokat a tapasztalatokat a szabályozásban, a védjegyezésben és a termelésben, amelyeket Magyarország, Ausztria és a többi elkötelezetten GMO-mentes ország már az elmúlt időszakban kialakított.

Fazekas Sándor jelentős előrelépésnek értékelte a létrejött megállapodást és az érdekek összehangolását. "Magyarország már az elejétől fogva kezdeményező volt a GMO-ellenes összefogásban" – fogalmazott a miniszter. A tárcavezető úgy vélte, hogy

versenyelőnyt jelent a GMO-mentes termelés, hiszen a fogyasztóknak GMO-mentes élelmiszerre van igényük és Magyarország nem akarja beengedni a kockázatos mezőgazdasági megoldásokat.

Fazekas Sándor az MTI-nek arról is beszélt, hogy Magyarország Ausztriával és Németországgal együtt a júniusi agrártanácsülésen előterjeszti az európai szója nyilatkozat elfogadására vonatkozó javaslatát, amelyet a tervek szerint a brüsszeli állandó képviseleten júliusban írnak majd alá.

Fazekas Sándor emlékeztetett az általa korábban indított Szövetség a GMO-mentes Európáért kezdeményezésre, amelyhez tizenegy uniós tagállam és hét unión kívüli ország is csatlakozott. A miniszter kijelentette: mivel

Magyarország jó minőségű élelmiszertermelésben érdekelt, megvédi az emberek egészségét, a környezet tisztaságát, a biodiverzitást és a hagyományos mezőgazdasági termelést.

Az osztrák környezetvédelmi minisztérium által kiadott közleményben az olvasható, hogy a fenntarthatóan működő üzemeket, valamint

a géntechnikával való előállítástól mentes régiókat védeni kell, nemcsak az egészség és az etikus magatartás, hanem az új piaci esélyek miatt is.

"A vidéken működő családi vállalkozások nem tudják felvenni a mennyiségi versenyt a nemzetközi vállalatokkal" – idézi a közlemény az osztrák agrárminisztert.

Andrä Rupprechter emlékeztetett: az Ausztriában húsz évvel ezelőtt létrejött GMO-ellenes népszavazási kezdeményezést akkor 1,2 millióan írták alá, azonban a hangulat azóta mit sem változott, hiszen az osztrákok még mindig döntően elutasítják a génmanipulált élelmiszerek fogyasztását.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés