Agrárpiac

Piac

Van, ahol a termés kétharmadát elvitte a fagy

Baranyában Siklós térségét érintette leginkább az április utolsó napjaiban könyörtelenül lecsapó fagy. Egyes szőlőültetvényeken 60-70 százalékos terméskiesésekre is számíthatnak a gazdák.

Idén januárban még egy kis – legalább mínusz 10 fokos – hidegért és egy kis hóért fohászkodtak a gazdák a szõlõ jobb telelése érdekében. De a fagyot nem április végére várták. Hiszen már a tavalyi év is megmutatta, hogy milyen kockázatos a rügyfakadás után érkezõ mínusz.

A gazdák visszajelzéseibõl már tudható, hogy a Villány–Siklósi borvidéken utóbbi város körzetében tarolt a két hete érkezett szeszélyes hideg. A Nagyharsány–Siklós–Diósviszló–Hegyszentmárton tengelyen foltokban akadtak olyan ültetvények, amelyeken 60-70 százalékban megsemmisültek a tavasz folyamán alapos lendülettel induló szõlõhajtások. Ezekben a térségekben a kisebb, 8-10 százalékos fagykár szinte általánosnak mondható.

– Villányban nem tapasztaltunk figyelemre érdemes, kiemelkedõ káreseményt, Siklós körzetében viszont lényegesen rosszabb a helyzet – mondta a bama.hu érdeklõdésére Bock József, a Villányi borvidék elnöke. – A gazdák fõként a Zuhánya és a Göntér dûlõk oldalában jeleztek nagyobb károkat, hasonlóról számoltak be a kisharsányi szõlõhegy körzetébõl is. A jelenség érdekessége, hogy nemcsak a mélyebben fekvõ részeken, hanem a domboldalakon is aratott a fagy, ami nem kímélte sem a fehér, sem pedig a vörös szõlõültetvényeket.

A neves borászszakember elmondta, hogy az elsõ felmérések alapján az idõsebb tõkék – bár az idei termõképességüket elvesztették – nagyobb károsodás nélkül átvészelhetik a tavaszi fagyot. A termõképes fõrügyek helyét átvevõ mellékrügyek biztosítják a szõlõ idei vegetációját. Ezekrõl szüret nem lesz, viszont jövõre visszaerõsödve újra termõképesek lehetnek a tõkék.

Lényegesen nagyobb a gond azokkal a két-három éves telepítésû fiatal ültetvényekkel, ahol a mellékrügyek sem tudják életben tartani a még nem kellõen megerõsödött egyedeket. A kár mértéke így július végére, augusztus elejére mutatja meg magát teljesen, akkor lehet majd látni, hogy hol lesz szükség új szõlõvesszõk ültetésére az elpusztult tõkék pótlása érdekében.

Az esõs idõ tesz be végleg az epernek

A gyümölcskedvelõ, befõzõ emberek sokkal korábban is szembesülhetnek a fagy okozta kárral: a hazai epertermés harmadát vitte el ugyanis az április végi fagy, és a májusi esõk tovább ronthatják az idei eperkínálatot a most induló szezonban. A következõ hetek idõjárása sorsdöntõ lehet, ugyanis ha az április végi fagy mellé – amely jócskán betett az idei termésnek – megérkezik a májusi hûvös és esõs idõ, az már óriási károkat okozhat a szabadföldi epertermelésnek, lényegesen kevesebb teremhet a gyümölcsbõl.

A szabadföldi epertermelés problémája a jelentõs csapadék, amire sajnos az elkövetkezõ napokban az idõjárás-elõrejelzések szerint számítani kell. Az esõ következtében a gombás betegségek jóval gyorsabban támadnak, ha folyamatosan esik, elrohad a gyümölcs. Márpedig, ha ez bekövetkezik, hiány alakulhat ki a magyar eperbõl, ami jelentõs drágulást okozhat a piacon.

agrotrend.hu/bama

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés