Agrárpénzek

Piac

Gabonapiac: essen szó végre a pozitívumokról

Az elmúlt néhány nap időjárása talán nem csak engem derített jobb kedvre, a szürkeség és a latyakos idő elmúlta remélhetőleg a termelőket is megnyugtatja. A legfrissebb felmérések és jelentések alapján az őszi vetések állapota általában jó és kielégítő egész Európa területén és bár voltak félelmek a kifagyás miatt, de ezek egyelőre nem tűnnek komolynak.


fotó: pixabay.com

Tõlünk keletebbre, Oroszországban és Ukrajnában is javult a helyzet, a mai elõrejelzések alapján a következõ esetleges hideg-hullám sem tudja érdemben károsítani a növény-állományt.

A leginkább kérdéses terület továbbra is a déli félteke, ezen belül is elsõsorban a dél-afrikai kukorica sínyli meg a nagyon száraz, meleg idõt és emiatt az ország jelentõs importra fog szorulni. Az elmúlt néhány évben jelentõs exportõri szerepet is betöltõ országnak ez jelentõs visszalépés és nem biztos, hogy ezt az évet egyszerûen és egy-két szezonon belül ellensúlyozni lehet majd.

A piacok ezeknek megfelelõen továbbra is gyengék és napról-napra versenyfutás van a potenciális üzletekért. Az üzletek létrejöttét bonyolítja a nemzetközi porondon, hogy az EURO és az USA Dollár közötti árfolyam is jelentõsen változott az elmúlt héten és emiatt az USD-ban jegyzett árak EURO-ban egyre „kevesebbet” érnek, ami stabil, az a 182,- USD/to körüli ár, de ha ezt EUR-ban kell számolni, már nem mindegy, hogy 167 vagy 165 EUR-t lehet kapni egy tonna áruért…
A piaci mozgásokhoz hozzájárul az is, hogy több exportõr országban a helyi valuta leértékelõdése továbbra is a kínálat erõsödését eredményezi, így nincs is ok arra, hogy a kereslet növelje az árait.

Voltak ennél cifrább események is, melyek közül talán a legnagyobb visszhangot az egyiptomi hatóságok döntései kapták. Elsõ körben az egyik megérkezett hajónyi francia árut nem engedték kirakni, mondván az anyarozs fertõzöttség esetében nulla toleranciát alkalmaznak – az érvénye szabvány ellenére is. Erre olyan nagy lett a felháborodás, hogy a következõ tenderen nem is volt ajánlattevõ, mert ami betarthatatlan, azt nem vállalta senki. Ennek persze megint az volt a következménye, hogy a búza jegyzések csak nem tudtak megmozdulni felfelé. Mára viszont – nem utolsó sorban valószínûleg a tender eredményeként- megszületett a döntés a korábbi szabályok elfogadásáról és újra 0,05% lett a tûréshatár.

A nemzetközi jegyzéseket mutatja a már szokott ábra a barchart.com alapján: 2016.márcusi határidõre az elmúlt 9 hónapban került a párizsi MATIF jegyzése feltüntetésre EUR/to-ban. Fekete vonal jelzi a búza, a zöld a kukorica elszámoló-árainak mozgását. A jegyzések franciaországi átvevõ pontokon érvényesek, úgyhogy nem szabad egy-az-egyben átszámolni, de sajnos a vonalak iránya határozott…

Hazai vizeinkre térve azzal kezdeném, amit már fentebb említettem, csak más irányból és más hatással. Tekintettel arra, hogy a magyar áru értékesítése döntõ részben EUR-ban történik, az árfolyam változások hatása alól mi sem vonhatjuk ki magunkat. Ez a héten sajnos nem segítette a jobb és Forintban kifejezett árak elérését – a Forint erõsödése az EUR-val szemben alacsonyabb árbevételt eredményez, mint néhány nappal ezelõtt számoltuk. Az általános ármozgás tendenciáját ez erõsíti, emiatt az értékesítési lehetõségek kihasználása egyre több áldozattal jár. Nem egyedi példa, hogy míg korábban a kukoricáért elérhetõ 145,-EUR/to-s ár még 45.600,-Ft/to-s árat eredményezett vagonba rakva, addigra ez ma már közel 800,Ft/to-val kevesebbet ér csak. Ha még a költségeket is nézzük, a termelõi telephelyi ár egyre közelebb kerül a 43.000,-Ft/to-s szinthez. Mutatja ezt a Budapesti Értéktõzsde Áruszekciója is, ott is jelentõs csökkenés következett be az elmúlt egy hónap folyamán, 47.500,Ft/to-s szintrõl került a jegyzés a 45.000,-Ft/to alá.

Hogy mit hozhat a következõ egy-két hét az továbbra is nehéz kérdés, fõként azért, mert már olyan szinteken mozognak az árak, amelyek még a 2008-as válság illetve a 2010-es nagy termés-kiesés elõtt regisztrált szintekhez közelítenek. A nem-agráros elemzõk erre azt mondhatják, ne csodálkozzunk, hiszen a kõolaj árának zuhanása indított el mindent, amíg az nem változik, addig nálunk is csak egy eredményezhet áremelkedést és ez a kedvezõtlen idõjárás.

Részemrõl nem valószínû, hogy ezt választanám, mert ha nincs termés akkor hiába van magasabb ár, nem tudjuk realizálni. A normális termés esetében viszont lehet számítani a költségek fedezésére, igaz jóval kevesebb eredménnyel lehet csak gazdálkodni.
 

agrotrend.hu / Bidló Gábor

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés