Agrárpénzek

Piac

Hirtelen fordulatokkal telt a hét

Megérkezett az első állásfoglalás az új amerikai kormányzattól és ez jól megbolygatta a piacokat.

Az amerikai elnökválasztást követõen még nem volt olyan hír, ami irányt mutatott volna, hogy mit is akar a Trump-kormányzat, ezért volt jelentõsége a február utolsó napjaiban tett bejelentésnek. A februári lassú áremelkedés már-már kifulladt és kezdõdtek a korrekciós mozgások, mikor Trump elnök egy rendezvényen a bioetanol és a biodízel további támogatásáról biztosította a szervezõ szövetséget. Ez a hír megerõsítette, hogy nem csak az ipari vonalon, de a mezõgazdasági termék-elõállítás szélesebb értelemben vett területén is éreztetni akarja az új vezetés, hogy a hazai termékeket elõnyben részesíti. Nem volt véletlen a bejelentés idõzítése sem, az elmúlt hetekben megjelent elõrejelzések alapján a termelõi kedv erõsen negatívvá vált, az árak alacsony szintje és a várható jó termés a déli féltekén változatlanul nyomta a piacokat.

A tõzsdéken a bejelentéssel egyidejûleg folytatódott a pénzügyi alapok vételi tevékenysége és ennek eredményeként következett be az erõsödés február utolsó teljes hetében. Az utolsó napok viszont már kezdtek ismételten az eladási irányba elmozdulni, így a jegyzések emelkedése megtorpant, a hangulat inkább a korábbi vételek eladásával realizálható nyereség számbavétele irányába mozdult el.

Európában a hét fõ eseménye volt, hogy Egyiptom a mostani szezonban elõször vásárolt francia búzát és ez általános örömöt okozott, a tõzsdei jegyzések azonnal meg is ugrottak. Az óvatosabbak azonban rámutattak arra is, hogy lehet, hogy ez volt az egyik utolsó vétel, hiszen Egyiptom ebben a szezonban már több mint 5 millió tonna búzát kötött le, szemben a tavalyi 4,2 millió tonnával. A hét elsõ felében a hír erõsítette a piacokat, a párizsi búza jegyzése (a barchart.com diagrammján a fekete vonallal jelöltem) ennek köszönhetõen érte el a maximumát.

A vétel jelentõségét mutatja, hogy ezzel az áprilisi szállítással az egyiptomi hatóságok mindösszesen több, mint 1 millió tonna búzát vettek meg az elmúlt két tenderen, beárazva ezzel a következõ hónapok fizikai piacát is. Az árszint egyébként itt is emelkedett, kb. 5-7 USD/to-val voltak magasabbak az induló árak, mint januárban. A francia eladást is az tette lehetõvé, hogy a vételi oldal mellett az eladói is „akarta” az üzletet és korábbi ajánlatához képest alacsonyabb árat kért. Az eladások legnagyobb részét Oroszország fogja teljesíteni, a mi közvetlen lehetõségeinket a romániai berakással eladott kb. 120 ezer tonnás mennyiség befolyásolja.

Az itthoni búzapiac is megérzett már valamit ebbõl. Az elmúlt napokban

lassan, de tovább emelkedtek az árak,

a logisztikai akadályok a vasúti szállítások elõtt kisebbek, mint a dunaiak, így ismételten a keleti régiók kerültek elõnyösebb helyzetbe. A közel 200 USD/to-s eladási ár alapján az árszintek a jó malmi búza esetében a 46.000,-Ft/to körüli szinten stabilizálódhatnak, amennyiben ténylegesen lesz vasúti szállítási kapacitás Románia irányába.

A másik irányból érkezõ kereslet ennél lényegesen alacsonyabb, az olasz piac árai nem emelkedtek, sõt a legjobb minõségre szóló jegyzések némileg csökkentek is a legutóbbi tõzsdenapokon.

Ahogy a fenti ábrán is látszik, a kukorica együtt mozgott a búzával és ez ismételten igaz volt itthon is – a kereslet megjelenése rögtön áremelkedést váltott ki, illetve a vevõ döntése alapján átmenetileg jelentõsen piacfelettivé vált az árszint. A lehetõség itt is átmeneti volt, a hét végére már ismételten a korábbi árszintek váltak jellemzõvé. Az igazi árszintet nehéz követni, sajnos a budapesti tõzsdén ritkán van üzletkötés, így csak a párizsi jegyzést lehet figyelni, hogyan alakul. A jegyzések alapján továbbra is jellemzõ a 30 EUR/to körüli alacsonyabb itthoni ár, amit a fuvarköltségek figyelembevétele indokol. A célpiacainkon a nagyobb jegyzésekhez kell igazodni,

nem vagyunk piacvezetõ szerepben,

még akkor sem, ha egyébként a rendelkezésünkre álló többlet alapján jogos lenne ez.

Az egyéb termékeknél is kezd elõtérbe kerülni az új terméssel kapcsolatos várakozás és ez a következõ idõszakban inkább az áremelkedések ellen hat. Úgy látszik, a következõ év sem lesz hiányában a kínálatnak, a mostani hírek alapján ismételten a termelés többlete várható.

Végül, de nem elfelejtve, az olajosmagvak áralakulásánál is bekövetkezett a korrekció, immár második hónapja a tartott árszint jellemzõ, megállt az emelkedés és nincs is különösebb indoka, hogy újrakezdõdjön. Az olajosmag-komplexum is profitált az amerikai bejelentésbõl, itt is meglódultak a jegyzések, de aztán jött a kijózanodás és a csökkenés. A tartott tendencia azonban azt is jelenti, hogy még nem késõ az új termésre vonatkozó árakon elgondolkozni,

az árak könnyebben mennek lefelé, mint felfelé,

fõként, ha ez egyes termékeket néhányan túlértékeltnek tartják és ez a vélekedés általánossá válik.

Várják a piacok a tavaszi híreket, a déli félteke betakarítási adatait és ilyenkor könnyen elõfordulhat, hogy „idõjárás” vagy „pánik” piac alakul ki, de most úgy vélem, erre jelenleg nincs esély.

agrotrend.hu / BG

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés