Élelmiszergazdaság

Piac

A tápérték-adatbázis bővítésén dolgozik a kamara

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, partnerszervezetivel együtt olyan adatbázisnak létrehozásában dolgozik, amelynek segítségével a tápértékjelölésre vonatkozó szabályok alapján meghatározhatóak lesznek a termékeken feltüntetendő adatok. A kamara adatszolgáltatásra kéri élelmiszeripari tagjait, hogy ezeket tovább lessen bővíteni.

A fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyik fontos eleme, hogy az élelmiszerekkel kapcsolatos kötelező tájékoztatás kibővült az előre csomagolt élelmiszerekre vonatkozó, 2016.december 13-tól kötelező tápértékjelöléssel. A rendelet 31. cikke értelmében három lehetőség áll a tápérték meghatározására: az élelmiszer előállítója által végzett vizsgálatok; a felhasznált összetevők ismert vagy tényleges átlagértékeiből végzett számítások; vagy általánosan meghatározott és elfogadott adatokból kiinduló számítások.

Fotó:123RF

A Földművelésügyi Minisztérium Élelmiszer-feldolgozási Főosztálya, a NÉBIH, az OGYÉI, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Campden BRI Magyarország, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség (MHKSZ) elindított egy kezdeményezést, amelynek keretében összeállították a gyorsfagyasztott termékekre és a konzerv termékek alapanyagaira vonatkozó adatbázisokat. Az adatokat ehhez az MHKSZ tagjai és egyéb hűtőipari vállalkozások, hatóságok biztosították.

Az adatbázis tartalmazza a hazai élelmiszer-vállalkozók, -gyártók által előállított gyorsfagyasztott zöldség- és gyümölcstermékek, zsír, telített zsírsavak, szénhidrát, cukrok, fehérje, só és rost akkreditált módszerekkel mért tápértékeinek átlagait. Továbbá a termékek jellegéből, a szezonalitásból, a termőhelyi és időjárás viszonyok eltéréséből adódóan minimum és maximum értékek közötti tartományt.

Ez az adatbázis rávilágít, hogy a tápértékadatok csak tűrések mellett értelmezhetőek, természetükből adódóan nem állandóak. Az adatbázis előnye, hogy több vállalat, szervezet adatára épül, ezzel segítve a pontosabb adatszolgáltatást. Az adatbázis az élelmiszerlánc-felügyletért felelős államtitkárság honlapján érhető el.

A Földművelésügyi Minisztérium ezt a munkát tovább kívánja folytatni az élelmiszeripar minden ágazatában (hús-, malomipari termékek, sütő-és édesipari termékek stb.), annak érdekében, hogy egy aktualizált, megbízható tápanyagtáblázat egységes adatforrást jelentsen az élelmiszer-vállalkozóknak az élelmiszerek tápanyagtartalmának meghatározásához, a hatóságok számára pedig a deklarált tápanyagtartalmak ellenőrzéséhez.

A NAK kéri tagjai segítségét abban, hogy a tápanyag-adatbázist közösen összefogva tovább lessen bővíteni. 

agrotrend.hu / FM, NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés