Hírek

Gépekre költöttek a legtöbbet az élelmiszer-ipari vállalkozások

Főleg gépekre, berendezésekre költöttek tavaly az élelmiszeripari cégek – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) hazai élelmiszeripari vállalkozások tavalyi beruházásait és pénzügyi helyzetét összefoglaló elemzéséből.

„A beruházások és a főbb pénzügyi mutatók várható alakulása az élelmiszeriparban 2017. év” című AKIkiadvány összesen 574 élelmiszeripari vállalkozás jelentése (a 19 fő feletti és alatti méretkategóriát is ideértve) alapján készült.

Az élelmiszeripari beruházások értéke vállalkozások körében 65 százalékkal magasabb volt 2017-ben, mint 2016-ban.

A legnagyobb értékű beruházások az édességgyártás, a keményítőgyártás, a baromfihús-feldolgozás, az üdítőital-, az ásványvízgyártás és a máshova nem sorolt élelmiszergyártás szakágazatokban történtek – Kép: Pixabay

A beruházások összetétele a következőképpen alakult: az élelmiszeripari beruházásokra fordított teljes összeg 61 százalékát gépekre és berendezésekre, 30 százalékát épületekre és építményekre, 6 százalékát járművekre fordították 2017-ben. Ezek az arányok 2016-ban 61:28:6 voltak. A legnagyobb értékű beruházások az édességgyártás, a keményítőgyártás, a baromfihús-feldolgozás, az üdítőital-, az ásványvízgyártás és a máshova nem sorolt élelmiszergyártás szakágazatokban történtek, amelyek együtt az összes élelmiszeripari beruházás 44 százalékát tették ki. A beruházás értéke alapján a 11 legnagyobb a teljes élelmiszeripari beruházás 19 százalékát fedte le közel 34 milliárd forint értékben.

A 19 fő feletti foglalkoztatottal működő élelmiszeripari vállalkozások a 2017-re – 2016-hoz képest – 4 százalékkal magasabb nettó árbevétel elérését jelezték. Az aktivált saját teljesítmények értéke 2 százalékkal alacsonyabb, míg az egyéb bevételek 9 százalékkal magasabbak a 2016. évihez képest. A jelentést tett vállalkozások márciusi előrejelzései alapján a nettó árbevétel 91, az egyéb bevétel 81 százaléka 2017-ben élelmiszeripari tevékenységből származott, míg ugyanez a részesedés 2016-ban a nettó árbevétel esetén változatlan, egyéb bevétel esetén 79 százalék volt. A ráfordításokon belül az anyagjellegű ráfordítások becsült összege 3, míg a személyi jellegű ráfordítások 6 százalékkal magasabbak, mint a 2016. évben. A vizsgált körben az üzemi tevékenység eredménye várhatóan 7 százalékkal nő 2017-ben a megelőző évhez képest.

Az élelmiszeripari vállalkozások eszközállománya a várakozások szerint a 19 fő felett foglalkoztatott vállalkozások körében 151 milliárd forinttal nőtt 2017-ben, a növekedés elsősorban a befektetett tárgyi eszközök emelkedésével (+9 százalék) magyarázható. Ezen vállalkozások jegyzett tőkéje 2017-ben 3 százalékkal alacsonyabb az előző évhez képest, a saját tőke viszont közel 9 százalékkal magasabb. Az előzetes adatok szerint a 19 feletti létszámmal működő cégek 2 százalékkal kevesebb céltartalékot képeztek 2017-ben, mint egy évvel korábban. A kötelezettségeik összességében 6 százalékkal nőttek. A 19 fő feletti foglalkoztatottal működő vállalkozások 2017. december 31-ére jelentett létszáma 60 464 fő volt.

agrotrend.hu / NAK

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés