Hírek

Az Év Agrárembere Díj Agrárkutatás kategóriájának győztese: prof. Dr. Birkás Márta

Prof. Dr. Birkás Márta kutatási eredményei alapjaiban rengették meg és értelmezték újra a talajművelésről alkotott elképzeléseket: ő dolgozta ki a környezettel harmóniát teremtő talajhasználat feltételrendszerét.

prof. Dr. Gyuricza Csaba, prof. Dr. Birkás Márta és Mátrai Zoltán

Tudományosan megalapozott, termőhelyhez, talajhoz, klímához adaptált módszereit napjainkra 2,2 millió hektáron alkalmazzák sikerrel, Magyarországon kívül még négy térségi országban. Diákjai közül mára többen elismert oktatók, kutatók, szakemberek. „Rájuk vagyok a legbüszkébb”- mondta, mikor pályafutásáról kérdeztük. A professzor asszony fáradhatatlan: szabadidejét nem sajnálva segíti ötletekkel, tanácsokkal gazdálkodó diákjait területtől, hektárszámtól függetlenül.

Prof. Dr. Birkás Márta 1951. január 14-én született Jászapátin. Miután okleveles agrármérnöki diplomát szerzett a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen, a GATE Tangazdaságban volt gyakornok, majd a Földműveléstani és Növénytermesztéstani Tanszéken lett tudományos ösztöndíjasa, ahol Sipos Sándor professzor halála után ő folytatta és bővítette a talajművelési és talajállapot kísérleteket.

1978-ban summa cum laude doktorált. 1987-ben szerezte meg a mezőgazdasági tudományok kandidátusa címet, 1995-ben Gödöllőn habilitált. 1997 óta egyetemi tanár. Az MTA doktora fokozatot 2002-ben kapta meg. Dolgozatában a talajtömörödés kialakulásával és enyhítésével foglakozott.

Prof. Dr. Birkás Márta többszáz előadást tartott mezőgazdasági, vetőmagtermesztő és gépforgalmazó vállalatok rendezvényein. Szántóföldi bemutatókon és határszemléken talajállapot ismeretre, és okszerű művelési fogásokra tanította a magyar, szlovákiai-magyar, horvát, bosnyák, és szlovén gazdálkodókat.

A térségben elsőként publikált korszerű angol nyelvű talajművelési könyvet, amelyből számos európai társintézményekben oktatnak. Kilenc szakmai és tankönyve közül három nívódíjas. Új, a szakmai körökben is elismert definíciókat alkotott, mint például az alkalmazkodó talajművelés, klíma-stressz, klíma-kár, talajvédelem.

Megteremtette a Gödöllői Talajművelési Iskolát. A magyar mellett angol nyelven publikál és ad elő, továbbá neves tudományos folyóiratok kérték fel lektorálásra és komoly tudományos folyóiratok szerkesztő bizottsági tagja.

Tudományos és szakmai bizottsági tagságai:

  •  1993-tól: MTA Növénytermesztési Bizottság tagja
  •  1993-tól: A Magyar Talajművelők Társasága alapító tagja és elnöke
  •  1995-től: Agrofórum/Gyakorlati Agrofórum Tanácsadó Testülete tagja
  •  2001-től SZIE MKK Növénytudományi Doktori Iskola alapító tagja
  •  2001-től Pannon Egyetem Doktori Iskola külső tagja
  •  2007-től Nyugat-Magyarországi Egyetem Doktori Iskola külső tagja
  •  1989-től: International Soil Tillage Research Organization (ISTRO) tagja
  •  1997-2003: ISTRO Vezető Testülete tagja
  •  1991-től: European Society of Soil Conservation (ESSC) tagja
  •  1991-1999: Royal Agricultural Society of England (RASE) tagja

Az Év Agrárembere Díj Agrárkutatás kategória támogatója 2015-ben az Agrárgazdasági Kutató Intézet.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés