Hírek

Az Év Agrárembere döntősei: bemutatjuk Zsigó Györgyöt

Véghajrához közeledik az Év Agrárembere Díj, még mindig lehet szavazni a kedvenc jelöltekre a közönségdíjért. Bemutatjuk a Növényvédelem kategória döntősét, Zsigó Györgyöt, akinek a neve ismerősen csenghet a szakmabeliek számára.

Zsigó György sokéves növényvédelmi munkássága, közéleti tevékenysége (klubok, szakmai szervezetekben betöltött szerepe), önzetlen és a közjót szolgáló a szakemberek számára térítésmentesen nyújtott növényvédelmi előrejelzései indokolják a jelölését a kitüntető díjra. Házikerti és közterületi növényvédelmi megfigyelései, vizsgálatának és előrejelzéseinek térítésmentes publikációi, szakmai odafigyelése a piac változására, fiatal és idősebb kollégáinak feltétel nélküli segítése a mai magyar növényvédelmi előrejelzés egyik ikonikus alakjává emelték.

Zsigó György katonai szolgálata után, 1974-ben kezdte tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán. 
Sikeres vizsgái után 1979-ben kapta meg okleveles agrármérnöki diplomáját és a növényvédelmi szakirányultságot igazoló lapot.

ősztől a ráckevei Aranykalász Mg. TSz.-ben helyezkedett el, ahol 1980. januárjában kinevezték szántóföldi növényvédelmi szakirányítónak. 1981.végéig töltötte be ezt a posztot, ahonnan áthelyezéssel a Fővárosi Növényvédelmi Állomásra került növényvédelmi felügyelőként. 

2006. februári kilépéséig ebben a munkakörben dolgozott. Felügyelői munkája során mindvégig kapcsolatban volt a gyakorlati élettel: az Óbuda és a Rozmaring Mg. TSz.-ek felügyelőjeként közösen alakították a szántóföldek és gyümölcsösök növényvédelmét, beletanult az üvegházi dísznövénytermesztés növényvédelmébe is.

Kiemelt feladatának tartotta a körzetébe tartozó házikertesek segítését. Tizenkét kertbarát körrel rendszeres, havonta ismétlődő munkakapcsolata alakult ki, ősztől tavaszig szinte minden héten meghívták valamelyikbe. Előadásokat tartott, valamint szaktanácsadással egészítette ki az őszi termékbemutatóikat. A munkakörébe tartozó kerületekben részt vett a Mintakert Mozgalom megszervezésében. 

A bíráló bizottság tagjaként hetekig járta a kerteket, javaslataival ott helyben segítette a kertészkedőket a növényvédelmi kérdések megoldásában. 1983-ban létrehozott egy saját céget, mellyel számtalan közterületi és mezőgazdasági szakmunkát vállalt, elsősorban elméleti és gyakorlati növényvédelmi megbízásokat teljesített.

A hatósági előrejelző hálózatuk mérési eredményei alapján kollégáival növényvédelmi felhívásokat írtak és ezeket postázták az érdeklődőknek. Aki vállalta, hogy Növényvédelmi Híradótáblát helyez el a kerítésén vagy a boltja kirakatában, azok ingyenesen kapták a leveleinket. Az információk frissen kerültek ki és szóban vagy írásban, de mindenkihez eljuthattak.

1982 óta folyamatosan részt vesz a növényvédelmi betanított és szakmunkások képzésében, mint tanár. 1988-ban önálló feladatként rábízták a fővárosi oktatások szervezését. Évente több ún. 80 órás tanfolyamot indított, ezt jelenleg is végzi, immár a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara megbízásból.

Vállalkozóként és városi lakosként is egyre többet találkozott a közterületi növények betegségeivel. A károsítóktól szenvedő fák, bokrok sok bosszúságot okoztak a lakóknak. Panaszkodtak a csepegő mézharmatra, az allergiát okozó növényeket támadó gombákra és a lakásokba költöző poloskákra. Egyre nagyobb érdeklődéssel fordult emiatt az utcákon, játszótereken és parkokban élő növények felé. A közterületeken dolgozó kertész kollégáknak növényvédelmi levelek sorozatát indította el, melyeket ma már kb. 1500 címre postáz ki. 

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara és számos önkéntes kolléga segítségével országos hálózattá szervezte a vadgesztenyelevél-aknázómoly rajzását figyelő csapdahálózatot. A mérési eredmények és a védekezési javaslatainkat tartalmazó leveleink mindenki számára elérhetőek a kamaránk honlapján és a saját weboldalán is. Szakcikkeket írt és ír jeleneg is különböző szaklapokba. A Növényvédelem és a Kertészet és Szőlészet sorozat formájában közli a közterületi leveleit és fotóit. 

Megalakulása óta tagja a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarának, jelenleg a fővárosi szervezet elnöki posztját tölti be. 1999 óta a Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubjában titkárként tevékenykedik, havi gyakorisággal szakmai klubesteket szerveznek. 2004. június 11-én vehette át a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán szerzett talajtani szakmérnöki diplomáját. 

2006-ban újból megszervezte és a kamara valamint szponzorok segítségével azóta is üzemeltet egy előrejelző hálózatot, melyben a legjelentősebb gyümölcs és zöldségkártevők rajzását követik. Az aktuális teendőket tartalmazó növényvédelmi felhívásait ingyenesen postázza elektronikus formában. A rádióban Bozsik Gazda mûsorában mint Zsigó tanár úr válaszol a hallgatói kérdésekre. 

2010-ben kamarai aranygyûrûvel, 2011-ben miniszteri elismerő oklevéllel köszönték meg munkáját. 2008. augusztus 5-től 2010. október 1-ig a növényvédelmi szolgáltatással is foglalkozó TOXA-TERV BT. alkalmazottja volt, jelenleg az ügyvezetője. Budapesti kerületek közterületeinek és egyéb intézmények egynyári és fás dísznövényeinek permetezését, gyomirtását végzi, illetve irányítja a munkákat.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook