Állattenyésztés

Gazdálkodás

A kocák egyedi számozásával javítanák az átláthatóságot – Csak a legálisan működő gazdaságok fogják megkapni az állatjóléti támogatást

Átláthatóvá teszi a hazai sertéságazat működését a tenyészkocák egyedi jelölése, ma ugyanis az sem világos, hogy kik és mennyi jószágot nevelnek az országban – nyilatkozta a Magyaridoknek Horváth István miniszteri biztos, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének elnöke. A jelölési kötelezettséget az idén az állatjóléti támogatások kifizetésével is összekapcsolják. Ha kiderül, hogy a mostani becsült adatnál több koca van az országban, jövőre akár húsz százalékkal is megemelhetik a keretösszeget.

– Óriási nyomás alatt van a sertéságazat, az árak több hónapja mélyponton vannak. Mindeközben céljük az, hogy az évtized végére a mostani duplájára, hatmillió­ra emelkedjen a hazai sertésszám. Hogyan lehet kilábalni a mostani helyzetből?

– A hazai árakat az európai piaci helyzet határozza meg. Bár a magyar gazdákat valószínűleg nem vigasztalja, de ez uniós probléma. Egy ágazat eredményességét ugyanakkor nem lehet néhány hónapos távlatban nézni, legalább ötéves intervallumban érdemes vizsgálódni. Bízom benne, hogy rövid időn belül rendeződnek az európai piacok, a spanyol vagy német hűtőházakban lévő áru mielőbb kifut, és az árak is emelkednek. A kormány az unióban a legmagasabb állatjóléti támogatást biztosítja, ami nagy segítséget nyújthat a sertéstartó gazdáknak a pillanatnyi nehézségek átvészelésében. Idén e célra 17,7 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből a hízók után 9,1 milliárd forintot kapnak a gazdák. A tavaly bevezetett anyakoca állatjóléti támogatás idei kerete pedig 8,6 milliárd forint.

– Az előző évhez képest változást jelent, hogy a kocatartók csak akkor kapják meg az említett támogatást, ha a kifizetési kérelemhez a Magyar Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége (MSSZT) igazolást ad ki arról, hogy megfelelnek az állatjóléti feltételeknek, valamint a gazdálkodó megfelel az egyedi kocajelölési előírásoknak. Miért volt szükség a szigorításra?

– A cél az, hogy csak azok részesüljenek támogatásban, akik legálisan és átláthatóan gazdálkodnak. Éppen ezért főként a szürkezónában tevékenykedő gazdaságok tiltakoznak az új rendszer ellen. A tenyészkoca állatjóléti támogatást 2015 márciusában vezette be a kormány, mely juttatás feltétele, hogy a hazai kocatartás átláthatóan és az állatjóléti feltételeknek megfelően működjön.

– A legkomolyabb ellenérzést az szüli a gazdákban, hogy míg tavaly ingyen adhattak számot arról, hogy hány kocájuk van, most ezer-, illetve ezerötszáz forintos díjért cserébe állítja ki a szövetség a támogatáshoz szükséges igazolást.

– A tavalyi átmeneti év volt, a kocatartók önbevallással nyilatkoztak arról, hogy hány jószág után kérik a támogatást. Ez azonban hosszú távon nem maradhatott így, hiszen egy esetleges európai uniós ellenőrzés során nem szeretnénk súlyos büntetést fizetni a jogosulatlan támogatások kifizetése miatt. Az ezerforintos hozzájárulás, amelyet a szövetség tagjainak kell megfizetni, a 38 580 forintos kocatámogatás csupán 2,6 százaléka. Ezért cserébe a gazdálkodók komplex szolgáltatást kapnak: területi képviselőink kimennek a telepre, felmérik az állományt, a telep adottságait, az állatjóléti körülményeket, segítenek a kifizetési kérelem benyújtásában. Így szinte biztos, hogy a kifizetési kérelem rendben bekerül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) rendszerébe, a támogatást pedig időben megkapják a gazdálkodók. A tavalyi átmeneti évben a kérelmek 85 százalékát ugyanis hiánypótlás miatt vissza kellett küldenie az MVH-nak, így több hónapot késett a kifizetés.

– Mekkora támogatási igényre számítanak az idén?

– Egyelőre az sem világos, hogy hány gazdálkodónál mennyi tenyészkoca van az országban. Egyes adatok szerint tízezer állattartó mintegy 200 ezer kocát nevel, a múlt évben azonban csupán 566 termelő nyújtott be kifizetési kérelmet, mintegy 214 ezer kocára. Ezek a számok is jelzik, hogy nagy a káosz az ágazatban, amit minél előbb rendbe kell tenni. Ebben segíthet a januártól kötelezővé tett egyedi tenyészállat-jelölés bevezetése is. Egyébként mindez a sertésstratégia része, amelynek során számos intézkedést vezetett be a kormány; a leglátványosabb a két lépcsőben bevezetett áfacsökkentés volt, amelynek kedvező hatásai már érezhetők.

agrotrend.hu/magyaridok

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés