Állattenyésztés

Gazdálkodás

Most is a kutyáink vérét szívják

A hideg tél ellenére idén nagyon sok a kullancs, a felszaporodást pedig tovább segíti, hogy nálunk tilos irtani őket. Már a városokban is komoly gondot jelentenek és nem csak ránk, de háziállatainkra is. Már nem csak pár hétig kell rettegnünk a kullancsoktól, hanem szinte egész évben.

Hazánkban bizonyos szezonalitás figyelhető meg a kullancsok aktivitásában. Előfordulásuk az áprilistól június végéig tartó időszakban a leginkább jellemző, majd egy nyári, viszonylagos nyugalmi időszakot követően, augusztus második felétől októberig ismét fokozódik a jelenlétük.

– Akár egy fertőzési hullám is el tud indulni, amennyiben forralás nélkül fogyasztunk kullancsok által megfertőzött tejet – mondta az Agrotrend.hu-nak Both Gyula, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Szervezetének elnöke.

Hazánk közepesen fertőzött területnek számít – fotó: 123rf

A kullancs a haszonállatokra is veszély jelent, a leggyakoribb mégis a kutyák megbetegedése. Fertőzés esetén az állat bágyadt lesz, száraz az orra, nem eszik és előbb-utóbb kiszáradásos tünetek jelennek meg. Ami viszont még nagyobb veszélyt jelent, az a különféle vírusok és baktériumok bejutása a kutya bőrébe és vérébe, ami következtében számos betegség kialakulhat. 

A megelőzés a legjobb módszer

A Kullancstérképek segítségével tájékozódhatunk arról, hogy hol él a legtöbb vérszívó hazánkban, melyik terület mennyire és milyen kullancsfajjal telített. Ha a jelölt területek elkerülhetetlenek, akkor egy-egy séta, kirándulás alkalmával ajánlatos félóránként átvizsgálni a kutya testét egy bolhafésűvel vagy mikroszálas szerkezetű törlőkendővel.

Jó megoldás lehet a kereskedelmi forgalomban is kapható kullancsriasztó szerek folyamatos használata, ezek hatástartama azonban sok esetben bizonytalan.

– A cseppek esetében nehezen kiszámítható, hogy meddig nyújtanak hatékony védelmet. Előfordulhatnak olyan időszakok, amikor kevésbé vagy egyáltalán nem védettek az állatok. Fontos még szem előtt tartani, hogy kullancs elleni szerekre az állatok nem egyformán reagálnak – hívja fel a figyelmet Both Gyula.

A nyakörveknél is meghatározott, hogy meddig tart a hatásuk, ami akár attól is függhet, hogy azok mennyire fény-, víz- és napállóak. Mindenképpen szükséges különbséget tenni a típusok között attól függően, hogy milyen környezetben használjuk őket.

Nagyon fontos, ha észrevesszük a kullancsot kedvencünkben, azt azonnal távolítsuk el vagy távolíttassuk el szakemberrel – javasolja a Vezér Állategészségügyi Centrum. 

Ne kenjük be olajjal, krémmel vagy fertőtlenítőszerrel,

mert ilyenkor a fertőzött nyálát, vagy gyomorbennékét a szúrcsatornán keresztül, a szervezetbe biztosan kiüríti a fuldokló kullancs. 

A kullancsok által terjesztett betegségek közül a leggyakoribb a Lyme-kór, a kullancsok mintegy 40%-a hordozza a kórokozót. A tünetei közül a kb. 1 hónapon belül megjelenő „vándorló” bőrpír a legjellegzetesebb a csípés helyén vagy annak közelében. Ez a bőrpír kokárdaszerű, piros, növekvő és fájdalmatlan. Védőoltás ellene emberre nincs. A másik kullancs által terjesztett betegség az agyhártyagyulladás, a betegség átlagos lappangási ideje 7-28 nap között változhat. Csípés nélkül is elkaphatjuk a betegséget, így a lappangási idő fertőzött tej fogyasztása esetén mindössze 3-4 nap. E betegség ellen megfelelő védőoltással rendelkezünk.

agortrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés