Állattenyésztés

Gazdálkodás

A sertések után a kecskéket is megtámadta a pestis

Kitört a kiskérődzők pestise Bulgáriában, a fertőzött állományokat már felszámolták.

Június 23-án Bulgária illetékes szerve arról értesítette a Európai Bizottságot és a többi tagállamot, hogy a helyi Jambol régióban lévő Boljarovo településen háromszor is kitört a kiskérődzők pestise (Peste des petits ruminants, PPR) – közölte a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.


A betegség néha halálos kiemenetelű is lehet – fotó: Pixabay

Az uniós rendeletekben előírtak szerint Bulgária felszámolta a fertőzött állományokat, valamint az előírt irányelveknek megfelelően védő- és megfigyelési körzeteket alakított ki a betegség megjelenésének helye körül. Ezenkívül fokozta a megfigyelést az érintett területekkel szomszédos településeken, valamint azokon is, amelyek az EU és a kiskérődzők pestise által érintett harmadik országok között húzódó határ mentén találhatók.

Annak érdekében, hogy a betegség ne terjedhessen tovább Bulgáriában és más tagállamokba, illetve harmadik országokba, megtitltotta a kiskérődzők szállítmányainak feladását és a kiskérődzőkből származó egyes termékek forgalomba hozatalát.

Ha az illetékes bolgár hatóság engedélyezi, akkor a feldolgozatlan állati melléktermékeket hatósági felügyelet mellett valamely, az ország területén található, az illetékes hatóság által jóváhagyott üzembe szállíthatják feldolgozásra vagy ártalmatlanításra.

A PPR a kecskék és juhok ragályos vírusbetegsége, amelyet láz, a szájban kialakuló sebek, hasmenés és tüdőgyulladás jellemez, és néha halálos kimenetelű. A betegség világszerte jelentős terjedést mutatott az elmúlt tizenkét évben. Az OIE és a FAO 2015-ben világméretű eradikációs programot indított. A program a tervek szerint 15 évig tart és tömeges vakcinázást foglal magába Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsiában.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés