Állattenyésztés

Gazdálkodás

Csökken az állattenyésztésben eladott antibiotikumok mennyisége – de nem nálunk!

Ahogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) aktuális jelentéséből látható, 2011 és 2013 között mintegy 8 százalékkal csökkent az eladások száma. A 23 EU-ország közül, melyek erre az időszakra adatokat szolgáltattak, 11 esetben több mint 5 százalékos csökkenést tapasztaltak.

Fotó: 123RF

Hat tagállamban ugyanakkor több mint 5 százalékos volt a növekedés, ezek közé tartozik Bulgária, Nagy-Britannia, Lengyelország és Magyarország.

Németországban 15 százalékos csökkenést mértek, ugyanakkor a penicillin, makrolid és szulfonamid hatóanyag tartalmú készítmények díja erõsen visszaesett. Az 1.527 tonnás összes eladással Németország 2013-ban Spanyolország után az élelmiszertermelésre szánt állatok, antimikrobiális gyógyszereinek második legfontosabb piaca maradt, beleértve a lovakat is.

Az ún. „populációs korrekciós egység” (PCU) alapján egy kg haszonállatra vonatkoztatva Németország 179,1 mg/PCU értékkel Ciprus, Spanyolország, Olaszország, Magyarország és Portugália után a hatodik helyen áll. Ausztria esetében az értékesítéseket vizsgálva ugyanakkor csak 57 mg/PCU értéket számoltak, ami egy viszonylag mérsékelt szintrõl kiindulva 5,6 százalék pluszt jelent 2011-hez viszonyítva.

Kevesebb, mint 50 mg/PCU értékkel különösen alacsony az értékesítések mennyisége Dániában, Finnországban, Lettországban, Litvániában, Svédországban és Szlovéniában. Az Európai Unióba nem tartozó Izlandon és Norvégiában is nagyon alacsony az értékesített antibiotikumok mennyisége.

Az EMA hangsúlyozza, hogy a PCU esetében egy teljes egészében számításokon alapuló mennyiségrõl van szó, az érdekeltek adatbázisa alapján. Az EMA szerint az összes értékesítés megoszlása a 26 tagállamban 2013-ban a következõ: 38,2 % elõkeverék a takarmányokhoz, 33,7 % por alakú készítmény, 19,6 % oldat szájon át történõ adagolásra, 7,6 % az injekció formájában, és mintegy 1 % az egyéb formában adott készítmény.

A vizsgált európai országokban az antibiotikumok értékesítésében mutatkozó különbségeket az EMA részben a haszonállat állományok eltérõ mennyiségére vezeti vissza. Emellett hatóanyagcsoportoktól függõen ingadozhat a beadott napi adag, a kezelés hossza és eltérõ lehet a receptúra. További eltérések lehetnek a felmérési módszerben is, és az állatorvosok gyógyszerírási módszerei is mindek országban mások.

Emellett az EMA készített egy interaktív online adatbázist, amelyben az érdeklõdõk részletesen is rákereshetnek az európai állatgyógyászat területén az antibiotikum eladások adataira, elemezhetik ezeket, pl. adott tagállamok vagy egyes hatóanyagosztályok alapján. Az EMA az állattartásban alkalmazott antimikrobiális hatóanyagokra vonatkozó adatgyûjtést 2010 óta fogja össze. Jelenleg 24 EU-tagállam, valamint Izland és Norvégia vesz részt a projektben. Az EU ügynökség ezzel hozzá szeretne járulni az állattenyésztésben az antibiotikumok használatának racionalizálásához.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés