Hírek

Együttműködés az európai állattenyésztés kiegyensúlyozottabb megítéléséért

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló Európai Állattenyésztés Hangja elnevezésű csoport és a spanyol Somos Ganaderia nemzeti platform együttműködésében a spanyol FIGAN mezőgazdasági vásár égisze alatt szakmai konferencia került megrendezésre, melyen az európai állattenyésztési ágazatot érintő aktuális politikai, gazdasági és társadalmi kihívások kerültek megtárgyalásra.

A spanyolországi Zaragozában 2023. március 28-31. között 26 ország 987 kiállítójának részvételével került megrendezésre a XVI. FIGAN Nemzetközi Állattenyésztési Vásár. A több mint 77 000 négyzetméteres kiállítási területen a legújabb precíziós állattenyésztési technológiák, berendezések, digitális fejlesztések, valamint 17 szarvasmarha és lófajta került bemutatásra. A négynapos rendezvényen 14 országból több mint 90 kereskedelmi érdekeltségű vállalat és összesen 54 736 látogató vett részt.

A kiállítás égisze alatt 2023. március 29-én az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló Európai Állattenyésztés Hangja elnevezésű csoport a spanyol Somos Ganaderia nemzeti platformmal együttműködésben ”Együttműködés az európai állattenyésztés kiegyensúlyozottabb megítéléséért” címmel szakmai konferenciát tartott, melyen az európai állattenyésztési ágazatot napjainkban érintő politikai, gazdasági és társadalmi kihívások kerültek megtárgyalásra.

A Natasha Foote brüsszeli agrárújságíró által moderált, 110 fő részvételével megtartott eseményt José Luis Agüero, a spanyol Mezőgazdasági, Halászati és Élelmezési Minisztérium állattenyésztési és vadászati főigazgató-helyettese nyitotta meg. Beszédében felhívta a figyelmet az élelmezés- és az élelmiszerlánc biztonság fontosságára, továbbá kiemelte a gazdák előtt álló jelenlegi kihívásokat, mint például a KAP által megfogalmazott klíma- és környezetvédelmi törekvéseknek és az egyre szigorodó állategészségügyi és -jóléti szabályozásoknak való megfelelés, vagy épp az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem. Hangsúlyozta, hogy az európai élelmiszerrendszer átalakításának tekintetbe kell vennie az egyes termelési rendszerek különbözőségét és tiszteletben kell tartania az azokhoz kötődő kulturális örökségeket.

A konferencia keretében Tassos Haniotis, az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságának korábbi stratégiai és politikai elemzési igazgatója "Az élelmiszerpiac jelenlegi bizonytalanságai és azok hatásai az állattenyésztési ágazat kilátásaira", valamint Paolo Patruno az Európai Állattenyésztés Hangja és Miguel Ángel Higuera a Somos Ganaderia képviseletében ”Nézetek a Zöld Megállapodás spanyol és európai szintű hatásairól” címmel tartottak előadást.

A prezentációkat követően Frédéric Leroy, a brüsszeli Vrije Egyetem, Pablo Manzano, a spanyolországi Baszk Éghajlatváltozási Központ, valamint Alice Stanton, az ír Királyi Sebészorvos Egyetem munkatársainak részvételével tartottak kerekasztal-beszélgetés az uniós szakpolitikákról.

A nemzetközi szakértők gondolatébresztő előadásaikban és felszólalásaikban – az Európai Állattenyésztés Hangja csoport kommunikációjára jellemzően – számos, az EU-s szakpolitikák által az állattenyésztésre és az európai élelmiszerellátás folyamatosságának fenntarthatóságára gyakorolt hatásaihoz kapcsolódó szenzitív kérdést feszegettek.

Fotó: wikimedia

A konferencia főbb üzenetei az alábbiak voltak:

– Az EU mezőgazdasága az egyetlen olyan jelentős mezőgazdasági ágazat, amely hozzájárul a kibocsátás-csökkentéshez és amely ezért mégsem kap elismerést!

– Az állattenyésztési ágazat jelentős mértékben hozzájárul az EU gazdasági teljesítményéhez, az központi szerepet tölt be a gazdasági növekedésben. A mezőgazdasági termelés fenntarthatóságának javítása érdekében hozott intézkedések éppen ezért nem áshatják alá a termelés hatékonyságát, nem ronthatják az EU-s gazdálkodók versenyképességét!

– Napjaink olyan égető kérdései, mint az élelmezésbiztonság vagy az éghajlatvédelem nem kezelhetőek egymástól elkülönülten, valamint kizárólag helyi szinten. Mindkettő globális probléma, amely globális megoldásokat igényel!

– Az úgynevezett "go local" megközelítés, azaz a helyi megoldások, a nagyobb lokális összpontosítás enyhíti ugyan a globális problémákat, de nem oldja meg azokat. A várható változások többsége az EU-n kívül történik mégis az uniótól várják el, hogy kezelje a következményeket!

– Szembe kell nézzünk a valósággal, globális szinten "többet kell termelnünk kevesebbel"

– Az állandó gyepterületek felbecsülhetetlen mértékben járulnak hozzá a szén-dioxid megkötéséhez és a biológiai sokféleség fenntartásához, mégis fennáll a veszélye, hogy ezen területek az élelmezésbiztonság és az éghajlatváltozás elleni fellépés közötti vita polarizálódásának áldozatává válnak.

– A legeltetéses állattartás alapvető fontosságú a biológiai sokféleség megőrzésében, mivel az helyettesíti azt a szerepet, amelyet a nagytestű vadon élő növényevő állatok az elmúlt 15 millió év során betöltöttek a világ ökoszisztémáiban.

– Az egészséges, kiegyensúlyozott étrendre vonatkozó nemzeti és nemzetközi iránymutatásoknak a továbbiakban is részét kell képeznie az állati eredetű élelmiszereknek tudományosan megalapozott, megfelelő mennyiségben történő fogyasztására irányuló iránymutatásoknak!

Összefoglalva elmondható, hogy olyan széleskörű és kiegyenlített párbeszédre van szükség, amely lehetővé teszi az állattenyésztéshez és az állati termékelőállításhoz kapcsolódó, egyoldalú – gazdasági vagy környezeti – megközelítések gyengeségeinek és veszélyeinek megvilágítását. Az EU élelmezésbiztonságának és versenyképességének fenntarthatósága érdekében továbbá világos képet kell kapnunk továbbá arról, hogy a kereslet milyen irányba mozdítja el a termelést, azonban az nem kérdőjelezhető meg, hogy mind az intenzív, mind pedig az extenzív termelési rendszereket fenn kell tartani. Annak érdekében, hogy az EU állattenyésztési ágazatának fenntarthatóságát előmozdítsuk és mindeközben a termelés gazdaságosságát megőrizzük egyértelmű, arányos és az ágazat szükségleteit, valamint az egyes termelési rendszerek különbözőségeit szem előtt tartó szakpolitikai intézkedésekre van szükség.

agrotrend.hu / NAK

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés