Állattenyésztés

Gazdálkodás

Emelkednek az árak a sertéspiacon

Végre fellélegezhettek a hazai sertéstartók, az elmúlt hónapok európai uniós szintű válsága után enyhült az importnyomás. A korábban dömpingáron hazánkba érkezett spanyol sertéshús már nem tartja nyomás alatt a piacot. Az előttünk álló időszakban nem várható drasztikus piacromboló lépés, ráadásul a megerősödött külkereskedelem is hozzájárul ahhoz, hogy az árak és a kereslet is stabil maradjon.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint áprilisban jelentősen visszaesett a hazánkba érkező külföldi sertésszállítmányok száma, az egy évvel korábbi szinthez képest 18 százalékkal kevesebb élő sertés érkezett. Ezen belül Szlovákiából 15, Németországból 28, Hollandiából pedig 27 százalékkal kevesebb sertést vásároltunk. Az export tekintetében a legtöbb sertéshúst Kínába, Olaszországba, Japánba és Romániába szállítottuk. Míg az olasz, a japán és a román kivitelünk is csökkent, Kínába háromszor többet szállítottunk, mint egy évvel korábban.

Németh Antal, a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) elnöke elmondta: az orosz embargó miatti nyomás enyhült az uniós piacon, köszönhetően annak, hogy a nagy nyugat-európai sertéstartó államok sikeresen nyitottak az új piacok felé, a megtermelt többletárut pedig a dél-ázsiai és a dél-amerikai piacon értékesítették. A szakember szerint a korábban dömpingáron hazánkba érkezett spanyol sertéshús már nem tartja nyomás alatt a piacot. A spanyol készletek mára kifogytak, illetve az ügyes külkereskedelmi tevékenységüknek köszönhetően a többletárut Mexikóba exportálják, így a felesleg nem veszélyezteti az unió belső piacát. Ezzel, ha nem is teljesen és nem is minden áruféle esetében, de jelentősen sikerült csökkenteni az orosz embargó hatásait – emelte ki a VHT elnöke.

Mindez azzal járt, hogy a hazai vágóhidakon rövid időre hiánycikk volt az élő sertés. A korábbi gyakorlattal ellentétben, amikor sok esetben a túl nagy vagy túl alacsony súlyú állatokat nem vették át az állattartó gazdáktól, most mindent felvásárolnak. A keresleti piac nyilván az árakra is pozitív hatással van, így a múlt évi mélypont után most jóval 400 forint felett van az élő sertés kilónkénti átvételi ára.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint június végén egy kiló élő állatért 403 forintot adtak a vágóhidak, a hasított félsertés ára pedig kilónként 488 forint volt. A sertés ára március elején érte el mélypontját, ekkor az élő állat kilójáért alig adtak 302 forintnál többet a vágóhidak. A fordulópont májusban jött el: a hónap eleje óta folyamatosan nőnek az árak.

Németh Antal szerint a pozitív tendencia a következő hónapokban is megmaradhat. A sertéságazatban 3-4 éves ciklusok alakítják az árakat, a kétszeres orosz embargó ugyanakkor épp kettészelte ezt a periódust, így az árak azonnal csökkenni kezdtek. Az előttünk álló időszakban nem várható hasonlóan drasztikus piacromboló lépés, ráadásul a megizmosodott külkereskedelem is hozzájárul ahhoz, hogy az árak és a kereslet is stabil marad a piacon.

Szerinte a hazai termelők helyzetét javítja, hogy egyre többen tartanak olyan fajtákat, amelyek felveszik a versenyt a többi uniós állam termelésével. Emellett a jelenlegi takarmányárak is az állattartókat segítik, ebben nagy változás a közeljövőben nem várható.

A VHT elnöke szerint a januártól bevezetett 5 százalékos áfa jelentős szerepet játszott abban, hogy a vágóhidak és a feldolgozóüzemek nagyobb odafigyeléssel és fegyelemmel dolgoznak, mint a korábbi időszakban. A különböző, feketegazdaságot érintő tevékenységek visszaszorulása mellett javult a piacon lévő áruk minősége és a biztonsági mutatói is kedvezőbbek. Ezt a folyamatos élelmiszerlánc-vizsgálatok és a gyakori ellenőri jelenlét is segíti.  

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés