Állattenyésztés

Gazdálkodás

Fertőzött területté nyilvánítottak hét nógrádi települést

Módosultak az afrikai sertéspestis (ASP) miatt korlátozás alá vont területek a napokban és megváltoztak az ártalmatlanított disznók után igényelhető állami kártalanítás szabályai a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján megjelent új országos főállatorvosi határozat szerint.

Hét nógrádi település: Bátonyterenye, Dorogháza, Mátraverebély, Pásztó, Szuha, Szurdokpüspöki és Tar is fertőzött területnek minősül az afrikai sertéspestis (ASP) szempontjából – írja a Nógrád megyei hírportál.

Bognár Lajos országos főállatorvos határozata az ország egész területén végrehajtandó intézkedéseket nevesíti és szabályozza. Az új határozatban a magas, közepes, illetve alacsony kockázatúnak minősülő területek besorolása a járványügyi helyzetnek megfelelően történt. Az újonnan megállapított kártalanítási összegeket az Országos Magyar Vadászkamara javaslata alapján vezették be, amely a korábbinál pontosabban szabályozza például a közúti hulladékgyűjtést követő ártalmatlanítást. Az ASP szempontjából magas kockázatú területen az elhullott vaddisznók ártalmatlanításáért állatonként nettó 23 250 forint állami kártalanítás jár a járási főállatorvos teljesítés-igazolása alapján.

Szabó László, az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád Megyei Területi Szervezetének elnöke a megyei lapnak elmondta:

a megelőzésben és védekezésben kiemelt feladata van a vadászatra jogosult társaságoknak és vadászoknak.

– Nógrád megye nagy része már a magas kockázatú területek közé tartozik. Az ASP vírussal kapcsolatban június 26-án, kedden tartunk egy tanácskozást az érintett szakemberekkel. Az állategészségügyben dolgozókkal és a kormányhivatal munkatársaival – az új határozat értelmében – arról egyeztetünk miként tudjuk felvenni a harcot a betegséggel és milyen feladataink vannak. Ezt követően a vadászatra jogosultakat is tájékoztatjuk a fontos teendőkről – tudatta a megyei elnök, aki szerint a fertőzés komoly gondokat okoz a húsiparban, a vadhús árának alakulására is rányomja bélyegét.

A Nébih honlapján folyamatosan tájékoztatják a lakosságot a teendőkről. A fertőzött területen bevezetett azonnali intézkedések között találunk a házi sertésekre és a vaddisznókra vonatkozót egyaránt.

A szakemberek szerint

valamennyi gazdaságban kötelezően el kell végezni a sertések korcsoportok szerinti nyilvántartásba vételét, ajánlott korlátozni a ki- és beszállításokat és fokozni kell a járványvédelmi zártságot.

A területről származó sertések, azok ondója, embriója vagy petesejtje kizárólag az előzetes állategészségügyi vizsgálat kedvező eredményét követően a hatósági állatorvos külön engedélyével és csak Magyarországon belülre szállítható.

A kültéri sertéstartás helyét kettős kerítéssel kell körülvenni a vadállománnyal való érintkezés megakadályozása érdekében.

A kislétszámú sertéstelepeken elhullott és megvizsgált házi sertések ártalmatlanítása pedig állami költségre történik.

agrotrend.hu / nool.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés