Állattenyésztés

Gazdálkodás

Hagyjuk magunk mögött az antibiotikum-használatot

A sertéstartás ma már antibiotikumok nélkül sem elképzelhetetlen.

Habár az Európai Unióban 2006-ban betiltották az antibiotikumok preventív és hozamfokozó céllal történő alkalmazását, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság, az Európai Gyógyszerügynökség és az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ közös jelentése megállapította, hogy az EU 26 országában

az antibiotikum-használat 2/3-ad része továbbra is a gazdasági állatokhoz köthető.  

A Biomin Magyarország Kft. szakmai napot szervezett Az antibiotikumok kiváltásának lehetőségei a sertéstartásban címmel, melyen a több mint 30 éve megkezdett kutatásaik eredményeiről és az általuk javasolt megoldásokról tájékoztatták a megelőzést előtérbe helyező hazai állattartókat.

Folyamatosan nő a globális hústermelés, ezért azon országokban, ahol az állatok kezelésére bizonyos antibiotikumokból nagyobb mennyiséget használnak, számítani lehet arra, hogy egyes humán megbetegedést okozó baktériumok esetében nagyobb lehet az antibiotikum-rezisztencia aránya. A rutinszerű antibiotikum-használat állat- és humán-egészségügyi tényezői mellett azonban nem elhanyagolhatóak a gazdasági szempontok sem.

Mitől lyukas a sertéstartók zsebe?

Mint azt Dr. Ózsvári László, az Állatorvostudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense a rendezvényen elmondta, amikor már klinikai tünetek jelennek meg, esetleg elhullás is tapasztalható, az már a jéghegy csúcsát jelenti. A legnagyobb veszteséget mégsem ezek eredményezik, hanem az, amikor csökken a testtömeg-gyarapodás, a választott malac száma, valamint a takarmány-értékesülés. 

– A legtöbb állat-egészségügyi tényező és a takarmány-módosítás haszna gazdaságilag kiszámítható, ezek között pedig érdemes prioritási sorrendet felállítani. A legnagyobb gazdasági kárt okozó területbe javasolt a pénzt fektetni, az fogja a legnagyobb megtérülést eredményezni – javasolta a szakember.

A magyarországi sertés- és anyakoca-állomány öt-hat éve nem vagy alig mozdult, gyakorlatilag beragadt 3 milliónál. A hazai árak együtt mozognak a világpiaci árakkal, ami a tavaly őszi és az idei év első felére jellemző visszaesést követően mostanra stabilizálódott. Hosszú évek óta árfolyamtól függetlenül elmondható, hogy szinte mindig olcsóbb vagy nagyon hasonló az importból származó sertés ára.

Mivel az árak nem befolyásolhatóak, ezért a kiadásokat kell csökkenteni. Az össztermelési adatokat elemezve látszik, hogy a gyógyszerráfordítás (ami az antibiotikum- és vakcinaköltségeket, valamint a takarmány medikációjának kiadásait is tartalmazza) az összköltség 5-10 százalékát teszi ki. 

A betegségek visszaszorításának legfontosabb tényezői az üzemi rend, a magas szintű takarmányozás, programszerű gyógyszerezés, vakcinázás és mentesítési programok – Fotó: pixabay.com

Nagyon gyakori a tüdőgyulladás, ami mellett sokszor mellhártyagyulladás is tapasztalható. A sertések több mint felénél valamilyen fokú tüdőgyulladás előfordul, így a hízónkénti veszteség légzőszervi problémák miatt 1000-2000 forintra tehető. A veszteség prognosztizálható, és ez alapján kiszámolható, hogy vakcina vagy takarmány-kiegészítőt megéri-e alkalmazni az egész állományban. Az állat-egészségügyi menedzsment javítása az egyik legjobb befektetés,

a megtérülés átlagosan 200-600 százalék körül is lehet.

– Az állattartás módjának megközelítésén kell változtatni, a menedzsment fejlesztésében ugyanis óriási lehetőségek rejlenek, ez pedig elsősorban nem pénzkérdés – mondta az Agrotrend.hu-nak Dr. Ózsvári László, aki szerint további problémát jelent, hogy az új ismeretek nehezen épülnek be a hazai gyakorlatba, amire nemzetközi szakemberek bevonásával történő, gyakorlatorientált képzések indítása jelenthetne megoldást. Mindezek mellett megbízható, valós adatokkal rendelkező országos adatbázisra is szükség lenne, ami az összes vágóhídi vizsgálat eredményét tartalmazza, így a termelők értékeiket rögtön össze tudnák hasonlítani egy hiteles átlagadattal.

Ami a jéghegy csúcsa alatt van

Míg korábban a szemmel látható és kézzel fogható problémák alapján állították fel a dignózist, addig mostanra eljutottunk oda, hogy mára a tünet fogalma maga kérdés.

– Napjainkban nem a látható tünetekkel jelentkező betegségek okozzák a fő problémát. Ennek a szemléletváltozásnak az első jele, amikor a genetikai képességtől vagy pedig az előző csoportok átlagától elmaradó termelési mutatók születnek azonos termelési fázisban, legyen ez a napi testtömeg-gyarapodás vagy a takarmány-felhasználás – ismertette előadásában Dr. Abonyi Tamás.

A tartási és takarmányozási tényezők, valamint a fertőző betegégek, vírusok, baktériumok, paraziták befolyásolják azt, hogy a sertésnek milyen emésztőszervi problémái lesznek. A NÉBIH Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságának igazgatója szerint a tartási tényezők közül nem lehet eléggé hangsúlyozni az egyszerre történő ki- és betelepítés, a fázisonkénti nagyon komoly takarítás és fertőtlenítés jelentőségét, valamint a takarmány minőségének megválasztását. – Minden szalmonellát az emberre potencilisan veszélyesnek kell tekinteni – tette hozzá az igazgató.

Hiába próbálják az antibiotikum-használatot visszaszorítani, a hazai állattartókra egyelőre kevésbé jellemző, hogy a prevenciót helyeznék előtérbe. Sok helyen még mindig tartja magát a felfogás, miszerint akkor alkalmaznak antibiotikumot, amikor már megjelent a tünet, azonban a betegség kialakulásának megelőzése, az állat szervezetének támogatás gazdasági szempontból is sokkal előnyösebb lenne.

A BIOMIIN antibiotikum-mentes termékei képesek kiváltani az antibiotikum hozamfokozó hatását. Mindezek mellett preventív céllal olyan megoldásokat is kínálnak, amelyek akár még jobb következményekkel is járnak, mint az antibiotikumok. – Készítményeink nem írtják ki a jótékony flórát és sokkal jobb eredményeket is elérhetünk a gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, bélnyálkahártya-védő és probiotikus hatásukkal – közölte Dr. Jakab Gábor, a Biomin Magyarország Kft. igazgatója.

agrotrend.hu / Erdei Gabriella

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook