Állattenyésztés

Gazdálkodás

Háztáji sertésekben mutatták ki a vírust a határ közelében

A magyar-román határtól mintegy 4 km-re afrikai sertéspestist (ASP) diagnosztizált egy háztáji állományban a Román Állategészségügyi Szolgálat. A kitörés miatt néhány újabb magyarországi, határ menti településen is állategészségügyi korlátozó intézkedéseket kellett bevezetni.

A romániai Újberek (Bercu Nou; Szatmár megye) településen egy háztáji állományban merült fel az afrikai sertéspestis gyanúja, melyet március 12-én az előzetes laboratóriumi vizsgálatok is megerősítettek. Az érintett gazdaság a magyar-román határtól 4 km-re található – tájékoztatott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatal (Nébih).

A háztáji gazdaságban tartott 3 hízósertésen az első tünetek március 9-én jelentkeztek (étvágytalanság, fekélyek), két nappal később az egyik sertés elhullott, a másik kettőn hasmenés és a fülek kékes elszíneződése jelentkezett. Március 12-re a második sertés is elhullott.

A román állategészségügyi hatóság haladéktalanul meghozta a jogszabályokban előírt intézkedéseket: az utolsó sertést kiirtották, a gazdaságot helyi zárlat alá helyezték és megkezdték a telep fertőtlenítését. A járványügyi nyomozás folyamatban van.

A 2018 januárjában, Mikola településen megállapított afrikai sertéspestis kitörés miatt elrendelt 3 km-es védőkörzet, valamint 10 km-es megfigyelési körzet területe ezzel módosult, ezáltal a megfigyelési körzet Magyarország területére átnyúló része is.

A magyar állategészségügyi szolgálat haladéktalanul kibővítette az állategészségügyi megfigyelési körzetet: a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei

  • Garbolc,
  • Nagyhódos,
  • Kishódos,
  • Méhtelek,
  • Zajta,
  • Rozsály
  • és Tisztaberek települések teljes közigazgatási területe,
  • illetve Kispalád település külterületének egy része került korlátozás alá.

A korlátozás alá vont területen az állatorvosok hamarosan felkeresik a sertéstartókat, hogy számba vegyék és megvizsgálják a sertéseket. Az érintett területen belül tilos a sertések bármilyen célú szállítása.

Fontos kiemelni, hogy

a sertéstartóknak a gazdaságaikban észlelt minden megbetegedett, vagy elhullott sertésről értesíteniük kell a hatósági állatorvost, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat.

A betegségről, annak európai terjedéséről és a védekezési lehetőségekről további információk olvashatók a Nébih honlapján.

Ugyanitt megtalálható a korlátozás alá eső magyarországi települések listája, valamint interaktív térkép formájában megtekinthetők az ország különböző kockázati besorolású területei

és elérhető az Országos Főállatorvos nemrég megjelent, az afrikai sertéspestis elleni védekezést és a korai felderítést célzó intézkedésekről szóló 1/2018. számú határozata.

agrotrend.hu / Nébih

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés