Állattenyésztés

Gazdálkodás

Ismét elismerést kapott a mangalica

Sikeres állattenyésztési intézkedések meghozták eredményüket, stabilizálódhatott az ágazat. A sertéságazat külön elismerése a kitűnő értékekkel rendelkező őshonos mangalica egyre növekvő népszerűsége.

Az agrártárca által az elmúlt években bevezetett intézkedések, így például a sertésstratégia és az állatjóléti, tenyésztésszervezési támogatások egyaránt hozzájárultak a sertéságazat mai sikeréhez – mondta köszöntõjében Nagy István, a Földmûvelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a MOE International Együttmûködési Program Konferencián, Budapesten.

fotó: Nagy István – kormany.hu

Az államtitkár kiemelte: a több mint 9400-as törzskönyvezett mangalica kocalétszám, valamint a hazai és a nemzetközi piacokon egyre népszerûbb mangalica termékek kiváló bizonyítékai az agrártárca és a Mangalicatenyésztõk Országos Egyesülete (MOE) munkájának, együttmûködésének.

Nagy István ismertette, hogy a mangalica, mint védett õshonos állatfajta hazánk magas genetikai értéket képviselõ, kiemelt jelentõségû mezõgazdasági kulturális értéke. Emellett a biológiai sokféleség megõrzõje és különleges biológiai minõségû, magasabb élvezeti értékû öko-, illetve bioélelmiszerek, márkázott termékek alapanyaga is egyben

– tette hozzá.

fotó: Szõke mangalicák – mangalicatenyesztok.hu

A sertéságazat kibocsátása 2017-ben a KSH elõzetes adatai szerint 240 milliárd forint volt. Az államtitkár kedvezõnek nevezte, hogy nõ a külpiaci kereslet a sertéshús iránt. 2017 elsõ tizenegy hónapjában 130 ezer tonna volt a sertéshúsexport, éves összehasonlításban 4,8 ezer tonnával bõvült a mennyisége és a magasabb áraknak köszönhetõen 10 százalékkal emelkedett az értéke.

Emlékeztetett arra, hogy a sertéságazatra rendkívül kedvezõen hatott, hogy 2016. január elsejétõl 27-rõl 5 százalékra csökkent a sertéshús áfakulcsa.  Hangsúlyozta, hogy ennek hatására érezhetõen tisztult a piac, növekedett a tisztességes vállalkozások versenyképessége, a sertéshús fogyasztása, valamint a sertéshús árának csökkenése érdemi megtakarítást eredményezett a fogyasztók számára.

fotó: Vegyes mangalica állomány (szõke, vörös és fecskehasú) – mangalicatenyesztok.hu

A konferencián Tóth Péter, a MOE elnöke elmondta, hogy a találkozó legfõbb célja az a közös szándéknyilatkozat, amelyben az aláíró szervezetek és személyek közös célként tûzik ki a magyar mangalica sertésfajták genetikai állományának és fenotípusos megjelenésének változatlan fenntartását, a fajták védelmét, formagazdagságuknak a beltenyésztés elkerülése melletti megõrzését, továbbá a fajtákhoz kötõdõ értékes tulajdonságok bemutatását.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés