Állattenyésztés

Gazdálkodás

Kettős hasznosítású baromfit szeretnének bevezetni a gyakorlatba a kutatók

A kettős hasznosítású baromfi lehetséges legszélesebb körű gyakorlati hasznosítását egy kutatási projekt segíti, melynek során a haszonállatok biológiájával foglalkozó Leibniz Intézet (FBN) tudósai elsősorban a hízlalás és a tojástermelés tartáskörülményeinek eljárástechnikai és biológiai szempontjait vizsgálják.

Dr. Gürbüz Daº, az FBN projektvezetőjének elmondása szerint a fő cél annak a kérdésnek a tisztázása, hogy az állat-, a fogyasztó- valamint a környezetvédelem figyelembevételével gazdaságilag lehetséges-e a kettős hasznosítású baromfi tartása. Sikeres gyakorlati megvalósítás esetén, hosszútávon elkerülhető lenne Németországban az évente több mint 40 millió hímivarú kiscsibe megölése a kikelés után, mondta Daº.

A Dummerstorfban működő intézet adatai szerint a cél érdekében egy istálló épületet alakítottak át modern szárnyas-kísérleti létesítménnyé. Itt összesen 610 négyzetméteres területen kb. 1500 állaton vizsgálják a mélyalmos és a szabadtéri tartás közötti kölcsönhatásokat, valamint az állatok egészségét. Daº véleménye szerint a középpontban a gyomor és bélrendszerben élő fonálférgekkel történő lehetséges fertőzések állnak, melyek Németországban érezhetően megszaporodtak a ketreces tartás betiltása óta.

A Leibnitz Intézet további közlése szerint a projekt része a Német Mezőgazdasági és Élelmezési Hivatal (BLE) által támogatott INTEGHOF országos programtervezetnek, melynek során többek között a kettős hasznosítású baromfifajták alkalmazása esetén a tartásrendszerek magasabb követelményeit vizsgálják. Az INTEGHOF eredményeire építve dolgozzák ki ezekre az állatokra az optimalizált tartásra vonatkozó koncepciókat és ajánlásokat, figyelembe véve és mérlegelve a lehetséges célkonfliktusokat.

agrotrend.hu / raiffeisen.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés