Állattenyésztés

Gazdálkodás

Kínai export menti meg a sertéságazatot?

A március eleji mélypont óta csaknem 60 forintot emelkedett a sertések hazai felvásárlási ára. A szakemberek szerint az unió egészében érzékelhető áremelkedés a sikeres piacszerzésnek köszönhető. Miután a nagy sertéstartó nemzetek ráébredtek arra, hogy az orosz embargónak egyhamar nem lesz vége, a Kínába irányuló exportot csaknem 70 százalékkal növelték, ezzel pedig csökkent a nyomás a belső piacon.

Bár az év első felében még úgy tűnt, a tejtermeléshez hasonlóan a sertéságazatban is hosszan elnyúló válságra kell felkészülniük a termelőknek, ma már az látható, hogy az ágazat túl van a legnehezebb időszakon. Az elmúlt hetekben ugyanis folyamatos áremelkedés jellemezte a piacot, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatai szerint a múlt héten az élő sertés kilónkénti felvásárlási ára elérte a 367 forintot, ami az előző évhez képest is mintegy 5,5 százalékos emelkedést jelent. A sertés ára március elején érte el mélypontját, ekkor az élő állat kilójáért alig adtak 302 forintnál többet a vágóhidak.

A fordulópont májusban jött el: a hónap eleje óta folyamatosan drágult a hízó ára, s alig egy hónap alatt mintegy 60 forintot emelkedett.

Menczel Lászlóné, a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára elmondta: európai uniós szinten áremelkedés tapasztalható. Ennek oka, hogy a piac végre felismerte, az orosz embargó egyik napról a másikra nem szűnik meg, ezért elkezdett új helyeket keresni a termékeinek. A nyitás elsősorban a keleti országokba, főként Kínába irányult. A piacnyitás sikeres volt, hiszen az év első negyedében az Európai Unió 70 százalékkal növelte a Kínába szállított sertéshús mennyiségét – mutatott rá.

A szakember szerint a több hónapig tartó 300 forint közeli árszint jelentős veszteségeket generált a magyar sertéságazatban. Voltak olyan termelők, akik komolyan elgondolkodtak azon, hogy felhagyjanak-e a sertéstartással. Az állománycsökkenést bizonyosan tompította, hogy a gazdák jó részét kötik az európai uniós támogatásokkal járó kötelezettségek, hiszen vállalták, hogy öt évig fenntartják a gazdaságukat.

A szakember szerint az állományt meg kell tartani a jelenlegi szinten, az alapvető cél pedig az lenne, hogy növekedjen a létszám – jelezte. A kilátásokkal kapcsolatban elmondta: a következő negyedévben – az EU átlagában várt keresletbővülés miatt – az árak megmaradhatnak a mostani szinten, sőt, kisebb áremelkedés is elképzelhető.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés