Állattenyésztés

Gazdálkodás

Lehet e kertjeinkbe méheket telepíteni?

Lehet, de csak nagyobb méretű kert csendes zugába, ahol a méheket nem zavarják a látogatók és a méhek se zavarják a látogatókat, meg a háziakat.

Kivéve a rajzás idejét, a méhek békések, nem támadnak, de ha veszélyhelyzetben érzik magukat, akkor védekeznek; szúrásuk (nem csípésük!) néhány órán tartó duzzanatot, hólyagot, viszketést idéz elõ, ami ecettel, petrezselyem zöldjével bekenve mérsékelhetõ. Ha a méhszúrás a szemet, az ajkat, a nyelvet éri, akkor ajánlatos orvoshoz fordulni segítségért – írja honlapján Bálint gazda.

A házi méhek telepítése dupla haszont hoz magával – fotó: pixabay.com

A házi méhek társadalmában munkamegosztás mûködik: a családban levõ egyetlen királynõ rakja le a petéket, gondoskodik az utódlásról; a dolgozók hordják a kaptárba a virágport és a nektárt, építik a lépeket, õrzik és takarítják a kaptárt és látják el a királynõt táplálékkal; a herék egyetlen feladata a királynõ megtermékenyítése.

A házi méhek haszna kettõs: nektárt gyûjtenek, amelybõl mézet érlelnek (eredetileg a saját, téli ellátásukra) és a méhészek hasznára, de ezen kívül fontos szerepük van a gyümölcsfák és egyéb haszonnövények virágainak megporzásában. A leggazdagabb méhlegelõt az akácfák, a repceföldek, a napraforgó táblák, a virágzó hársfák, stb. adják.

A méhész a pergetéskor „szüretel”, takarítja be a saját hasznára a méhek által begyûjtött mézet, viaszt, propoliszt, virágport, stb. Ennek ellenében gondoskodik arról, hogy a téli pihenõre beszorult méhek a zimankós hónapokban se szenvedjenek hiányt, eteti a családot.

agrotrend.hu / balintgazda.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés