Állattenyésztés

Gazdálkodás

Magyarországon egyelőre nincs nyoma a kutyák bélrendszeri megbetegedésének

A norvég élelmiszerlánc-biztonsági hatóság arról tájékoztatta az EU tagállamait, hogy az elmúlt hetekben Norvégiában súlyos bélrendszeri tünetekkel kezeltek jelentős számú kutyát.

Magyarországon eddig nem észlelték a betegség megjelenését. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elővigyázatosságból javasolja a kutyatulajdonosoknak, hogy a Norvégiában megrendezendő kutyakiállításokon való részvételt ideiglenesen kerüljék, illetve amennyiben kutyáikon gyorsan romló, hányással, véres hasmenéssel járó tüneteket észlelnek, haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz!


fotó: pixabay

Az elmúlt hetekben Norvégiában számos állatorvos kezelt kutyákat súlyos bélrendszeri tünetekkel (gyorsan súlyosbodó, hányással, véres hasmenéssel járó kórkép).

Az ebek egy részénél a betegség annyira heveny módon zajlott le, hogy az állatok elpusztultak.

Az ilyen tüneteket mutató kutyákat Norvégia különböző régióiban jelentették, de legnagyobb számban Osloban és környékén fordultak elő megbetegedések.

A Norvég Állategészségügyi Intézet (Veterinaerinstituttet) vizsgálatai során az állatoknál súlyos vékonybél-gyulladásra utaló jeleket találtak, a megfertőződés valószínűleg szájon keresztül történt.

A szakemberek hét esetben Providencia alcalifaciens, további öt esetben pedig Clostridium perfringens nevű kórokozót mutattak ki.

A vizsgálatok folytatódnak, az eddigi ismeretek alapján azonban semmiféle jel nem utal arra, hogy a betegség emberekre vagy más állatokra fertőző, esetleg átvihető lenne. A norvég hatóságok óvatosságra intik a kutyatulajdonosokat, ugyanakkor tiltó vagy korlátozó intézkedés bevezetésére nem került sor.

Magyarországon hasonló eseteket eddig nem jelentettek.

A Nébih javasolja az ebtartó gazdáknak, hogy kedvencük egészségének megóvása érdekében, átmenetileg kerüljék a Norvégiában megrendezésre kerülő kutyakiállításokon, rendezvényeken történő részvételt.

Amennyiben kutyáikon gyorsan súlyosbodó, hányással, véres hasmenéssel járó tüneteket észlelnek, haladéktalanul keressenek fel állatorvost!

További aktualizált tájékoztatás érhető el angol nyelven.

agrotrend.hu / Nébih

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook