Állattenyésztés

Gazdálkodás

Magyarországon vitatták meg nemzetközi szakértők a sertéspiaci aktualitásokat

A sertéstartók komoly gazdasági veszteségeket szenvedtek el 2021-ben a világ számos pontján. Szekszárdon tanácskoztak a piacot érintő negatív folyamatokról és a kilátásokról két nemzetközi hálózat szakértői. Magyarország először adott otthont az InterPIG és az agri benchmark Pig Network éves konferenciájának, amelyet az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) két év kényszerű kihagyás után szervezett meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége és a DSM Hungary támogatásával. A két nemzetközi hálózat már csaknem két évtizede vizsgálja a sertéstartás ökonómiai viszonyait, és szakértőik a közös konferencián osztják meg egymással tapasztalataikat.

Magyarországot 2016 óta az AKI képviseli mindkét szervezetben, és hat év elteltével immár házigazdaként köszönthette a szakértői gárdát június 27-e és 29-e között Szekszárdon. A rendezvény három fő fókuszpontja jellemzően a vendéglátó ország bemutatása, a piaci aktualitások átt ekintése, illetve az előző évre vonatkozó adatok összehasonlító elemzése. Az idei konferencián téma volt továbbá a malacok farokkurtításának tiltása, a PMSG-hormon alkalmazásának szabályozása, valamint a fiaztató kutricák használatának várható szigorítása az Európai Unióban.

MAGYARORSZÁG BEMUTATÁSA
A hazai sertéságazatról az AKI kutatási igazgatója, Potori Norbert adott átfogó képet, amit Szabadhegy Kristóf (KEVE-Sertés Kft .), Marczin Zsolt (Alföldi Sertés Értékesítő és Beszerző Mezőgazdasági Szövetkezet), Éder Tamás (Bonafarm Csoport) és Hollósy Tibor (Kometa 99 Zrt.) előadása követett, így a külföldi szakértők megismerkedhettek egy magyarországi sertéstartó gazdaság, egy horizontális koordináció, illetve egy vertikális integráció, továbbá egy feldolgozó üzem működésével, stratégiai terveivel. A többnapos program során Fekete Zsóka mangalicatartó és -tenyésztő is bemutatkozott, valamint sor került egy üzemlátogatásra a mohácsi MCS Vágóhídnál.

AZ ADATGYűJTÉS EREDMÉNYEI
A két nemzetközi szervezet adatgyűjtése és összehasonlító elemzése között az a lényegi különbség, hogy az InterPIG sok adatszolgáltató adataiból országos átlagértékeket kalkulál, míg az agri benchmark a tagországok tipikusnak tekinthető sertéstartó üzemeitől gyűjt adatokat, amelyeket azután részletesen vizsgál.

Az InterPIG 2021. évi adatgyűjtése alapján a vágósertés önköltsége 1,27 és 2,04 euró/kilogramm (hasított meleg súly) között alakult 2021-ben

A szervezet tagországai közül Brazília és az Amerikai Egyesült Államok teljesített a legjobban, Európában pedig a dánok hizlalták legolcsóbban a sertéseket. Az Egyesült Királyságban egy kilogramm sertéshús előállításának költsége már meghaladta a 2 eurót, amivel sereghajtó lett a vizsgált országok körében. Magyarországon a nemzetközi átlagnál kedvezőbb volt a fajlagos önköltség, ugyanakkor e viszonylag jó eredményhez a forint euróval szembeni folyamatos gyengülése is hozzájárult. A költségek valamennyi tagországban emelkedtek a 2020. évihez képest, ám a növekedés mértéke igen eltérő volt: 3 és 42 százalék között változott. Legérzékenyebben a tengerentúli tagországokat (Kanada, USA, Brazília), a skandináv tagországokat (Finnország, Svédország), illetve az Egyesült Királyságot érintette a takarmányárak változása.

Jellemzően azon országokban tudtak nyereségesen termelni, amelyek az önköltségek leszorításában élen jártak. Csupán a három tengerentúli országban, továbbá Dániában és Spanyolországban maradt jövedelmező a sertéstartás, több fontos piaci szereplő, közöttük Németország, Franciaország és Hollandia termelői is veszteséget realizáltak.

Az Amerikai Egyesült Államokban az inputárak emelkedésének hatását ellensúlyozta a vágósertés árának emelkedése, ami nagyrészt az állomány PRRS miatti csökkenésének tudható be. Az európai sertéságazatot sújtó piaci krízis hatásai már 2021-ben is húsba vágtak, dán szakértők elmondása alapján azonban 2022-ben eddig még náluk sem termelt profitot a szektor.

Szerzők: Egri Edit, Szili Viktor AKI

A Konferencia teljes beszámolóját az augusztusi MÁL-ban olvashatják.

agrotrend.hu / allattenyesztok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés