Állattenyésztés

Gazdálkodás

Mangalicák különleges védelem alatt

Különleges biztonsági intézkedésekkel védik a magyar mangalicákat az afrikai sertéspestistől.

Az egyedülálló magyar fajta az 1990-es évekre már majdnem kihalt, akkor alig 150 egyed volt fellelhető világszerte, a sikeres tenyésztési programnak köszönhetően azonban jelentősen megnőtt a számuk Magyarországon – írja az Euronews cikke.

"A mangalica egy magyar őshonos sertésfajta és összesen 7 ezer koca van belőle. Ha felszámolnának állományokat, vagy beütne egy nagyobb betegség, akkor az végérvényes kihalással járna, ezt nem lehet pótolni külföldről" – közölte Tóth Péter, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének elnöke.

Mint mondja, az volt az első gondolata, amikor az afrikai sertéspestis magyarországi megjelenéséről értesült, hogy ez az általuk megmentett fajta megint veszélybe került. Ezzel a pánikkal rontottak neki a rendcsinálásnak. Drasztikus állategészségügyi szabályokat vezettek be: dupla kerítést húztak, megtiltották a gazdaságok turisztikai célú látogatását, és mindenkinek, aki kintről bemegy a telepre, védőruhát kell viselnie, valamint fertőtlenítenie kell, nehogy behurcolja magával a vírust. Így is le kellett már vágni 1200 állatot, mert fertőzött vaddisznót találtak a környéken.

A sertéspestis 2018-ben jelent meg Kelet-Európába, a sertéshúspiac szinte teljesen összeomlását okozva. A mangalicatenyészetek száma 250-ről 180-ra csökkent az utóbbi 3 évben, de az őshonos magyar fajtát sikerült megint megmenteni.

agrotrend.hu / Euronews

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés