Megkezdődött az új év és máris egy újabb járványhullám indult el, amely ismételten komoly megterhelést jelent majd az egészségügynek, a gazdaságnak és persze az emberek lelkének.
Pedig van elég bajunk az omikron nélkül is. A piaci folyamatokat szemlélve rövid távon még veszteséges lesz a sertéstartás és a tejtermelés is annak ellenére, hogy az árak elkezdtek lassan felfelé araszolni. Ahhoz, hogy ne fizessenek rá a kocatartók és hizlalók, a malac jelenlegi árát duplázni, a hízókét 20 százalékkal emelni kellene. A nyerstej év végi árát is legalább még 10 százalékkal kellene növelni ahhoz, hogy ne legyen veszteséges ez a tevékenység. Csökkent a tenyésztési kedv az állattenyésztők körében nemrég még irigyelt húsmarha ágazatban is. A juhászok nem panaszkodhatnak a bárány felvásárlási árakra, azok az új évben jól alakulnak, de továbbra is elkeserítő a gyapjú és a juhtej piac helyzete.
Közben a kormány – szerb mintára - februártól három hónapig hat alapvető élelmiszer, köztük a sertéscomb, a csirkemell és a 2,8%-os UHT tej bolti árát befagyasztotta a 2021. október 15-i áron. Bízunk benne, hogy ez az intézkedés a vágósertés és csirke, valamint a nyerstej termelői árát nem fogja hátrányosan érinteni!
A távolabbi kilátások összességében már jobbak, hiszen például a krízis következtében a sertéshús előállítás csökkenni fog – legalábbis az EU-ban. Jó volna ugyanakkor, ha ez nem nálunk, a mi hazánkban, hanem ott következne be, ahol amúgy is túltermelés van!
Addig amig jobbra fordul a helyzet, túl kell élni, ami önerőből sokaknak nem fog menni, ehhez külső (kormányzati és banki) segítségre van szükség. Jó hír, hogy januártól a sertéstartók állategységenként 500 ezer forintig, tehermentes hitelt kaphatnak 3 vagy 6 éves futamidővel 150 vagy 200 millió forintig.
Választási év az idei. Április 3-án országgyűlési választások lesznek, május 20-án pedig a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tartja a küldött- és a tisztújító választását. A most lezáruló ciklusban kiváló együttműködésben dolgoztunk a kamarával. Év elején újítottuk meg a partnerségi megállapodásunkat és a MAGOSZ-szal, valamint 16 szakmai szervezettel szövetségbe tömörülve ismét közösen indítjuk jelöltjeinket a májusi kamarai választásokon.
Az idei még átmeneti év, így a jogcímek érdemben nem, a közvetlen támogatások összegei pedig alig változnak. Amint arról már tavaly többször írtam, jelentősen emelkednek ugyanakkor a II. pillérből fizetett támogatások fajlagos összegei.
Két és fél éves előkészületek után a kormány benyújtotta az Európai Bizottsághoz a KAP Stratégiai Tervet. A 80 százalékos nemzeti társfinanszírozás révén 2023 és 2027 között az I. pillérből 3400, a vidékfejlesztési támogatások esetében 2853 milliárd forint lehívása válik lehetővé 2023-tól, a 2021-2022-re jutó 1500 milliárdon felül. A II. pillér forrásainak közel 60 százaléka fordítható majd gazdaságfejlesztésre. A Bizottságnak fél éve van a stratégiai tervek elfogadására. Ezután a nemzeti jogszabályokat kell megalkotni, továbbá felkészíteni a szakigazgatást és a gazdákat a 2023-tól induló új ciklusra.
Mozgalmas évünk lesz az már most látszik, csak az nem mindegy, hogy ki nevet a végén. Kívánom, hogy együtt tudjunk nevetni majd az év végén! Ezekkel a gondolatokkal kívánok minden Kedves Olvasónknak egészségben eltöltött, mosolyokban gazdag, vírusban szegény új évet!
agrotrend.hu / allattenyesztok.hu