Állattenyésztés

Gazdálkodás

Minden lehetséges módszerrel védik libáikat a gazdák a madárinfluenzától

Sorompóval, figyelmeztető táblával, extra fertőtlenítésekkel szeretnék megállítani a gazdák a madárinfluenzát. A szakmai szervezetek ellenőrzésekkel, ingyenes tanfolyammal indítottak harcot a szárnyasokat pusztító betegség ellen.

Szeptember második felében 50 baromfitelepet ellenőrzött Csongrád, Békés és Bács-Kiskun megyében a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a kormányhivatallal közösen. A telepeket kockázatelemzéssel választották ki – írja a Délmagyarország.

Mint ismeretes, ezt a régiót érintette a 2016–2017-es madárinfluenza a legnagyobb mértékben. Országosan több mint 10 milliárd forint kártérítést kaptak a gazdák a leölt állományok után. Az ellenőrzés célja az volt, hogy felhívja a baromfitartók figyelmét, a madárinfluenza bármikor kitörhet újra.

A megelőzés érdekében szigorúan be kell tartani a szabályokat

– tájékoztatta a lapot a NÉBIH sajtóosztálya. Az ellenőrzés tapasztalatait a későbbiekben adják közre.

– Úgy érzem, mindent megtettem azért, hogy elkerülje a libatelepemet a madárinfluenza. Szerencsére eddig nem is volt gond – mondta Szigeti László székkutasi gazdálkodó.

Szigeti László minden lehetséges módszerrel igyekszik távol tartani a madárinfluenzát – fotó: Kovács Erika

Szigeti László megmutatta, hogyan óvja az állományát az esetleges fertőzéstől.

A székkutasi tanya kapujában vastag lánc akadályozza meg, hogy illetéktelen autó hajtson az udvarra. A kerítésre figyelmeztető táblát tett ki.

– A szabályok szerint zárt helyen tartom a libákat és a takarmányt. A kapuban térfigyelő kamerát helyeztem el, hogy lássam, ha valaki illetéktelenül és fertőtlenítés nélkül akarna belépni a tanya udvarára. A takarmányszállító előbb a kerékfertőtlenítőbe hajt bele, majd még át is permetezem a jármű kerekeit. A kocsi csak meghatározott pontig jöhet az udvarra. A sofőr úgy szállhat ki, hogy eldobható műanyag csizmát húz, és a jármű körül kell maradnia.

Az udvaron több helyen is van láb- és kézfertőtlenítő. Használatuk nélkül nem lehet belépni a libák óljába.

Ha etetek, itatok, átöltözöm az utcai ruhámból. Az udvarban még macskák sincsenek. A kutyák pedig a telephelyen kívül, kennelben élnek – sorolta Szigeti László a madárinfluenza megelőzésére alkalmazott módszereket.

A székkutasi gazdálkodó baromfitelepén minden rendben van – fotó: Kovács Erika

Úgy tervezi, a tanyabejáróra, körülbelül 50 méter távolságra a kaputól még egy távirányítóval működtethető sorompót is telepít.

– Ennek ellenére is nagy a veszély. Az őszi, nedvesebb, nyálkásabb idő kedvez a vírusoknak. A tanyám pedig a madárvonulás útjába esik. De remélem, ennyi óvintézkedés elég lesz, hogy megelőzzem a fertőzést

– mondta a gazdálkodó.

Tanfolyamra kötelezik a baromfitartókat

Minden évben kötelező, ingyenes képzést tervez a szakirányú végzettséggel nem rendelkező baromfitartóknak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Baromfi Terméktanács együttműködésével annak érdekében, hogy bővítse ismeretüket a telepi higiéniával kapcsolatban.

agrotrend.hu / delmagyar.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés