Állattenyésztés

Gazdálkodás

Nehéz helyzetbe kerültek a galambtenyésztők a madárinfluenza miatt

Bár nagyon szép a galambállomány, de a tenyésztők a madárinfluenza okán elrendelt zárlat miatt nem tudják eladni fiókáikat. A kiállítások is elmaradnak.

– Az elrendelt madárinfluenza miatti zárlattal gondban vannak a kisújszállási, karcagi, ecsegfalvai, kunhegyesi galambtenyésztők, a kisújszállási V-76. számú Galambtenyésztő Egyesület tagjai – tudta meg a szoljon.hu Baranya Géza elnöktől. 

– A helyi és a környékbeli galambászok a madárinflu­enza miatti részleges zárlat miatt nem mernek kiállítást szervezni és kiállításra menni. Mindenki félti a galambját, bár az állományunk be van oltva, én ebben a hideg időben is kiengedem galambjaimat a szabadba, de van, aki bezárva tartja őket hetek óta. Szombaton tartottuk volna a szokásos év eleji kiállításunkat a művelődési házban, hatalmas volt az érdeklődés, de nem vállaltuk be a versenyt – mondja az elnök.

– A galambászvacsorát azért megtartjuk, de ez most szakmai est lesz, galambok nélkül. Csak fotókon láthatjuk egymás állományát, vagy ha elmegyünk személyesen megnézni. Sok tenyésztőtől hallottam, hogy nagyon jó minőségileg és mennyiségileg is a szaporulat, de nem tudnak mit kezdeni vele, hiába volna vevő a fiókákra, állatorvosi engedélyt nem kap a szállításra – sorolja az elnök.

– Nagy Sándorral együtt voltunk évtizedekig angolmodena-tenyésztők. Tőle az elmúlt három évtizedben nagyon sokat tanultam. Tőle hoztam az első galambjaimat is. Sajnos ő szeptemberben elhunyt, emlékére is szeretnék egy versenyt rendezni, ha lehetőség lesz rá – vázolja terveit Baranya Géza, akinek hétéves Ádám fia is sokat segít immáron a galambok körül.

– A tenyésztők számára nagy veszteség a pluszkiadás, ugyanis a zárlat miatt senki nem tudja eladni a fiókákat, hiába volna rá vevő. Tőlem is Gyomaendrődről 18 fiókát kértek, de nem tudom odaadni, mert nem kapjuk meg rá a szállítási engedélyt. A tenyésztőket most anyagi kár érte, legfeljebb magáncélra tudjuk a galambot hasznosítani, azaz levágjuk a fiókákat. Van olyan tagunk, akinél száznál is több pluszgalamb van, de nem tudja eladni, így majd ő is levagdalja.

– Bízom benne, hogy a galambásztársaim nem fogják emiatt a veszteség miatt felszámolni teljesen az állományukat. A törzsállománynál ez a helyzet egy sokkal szigorúbb szelektálást követel a tenyésztőktől. Harminc év alatt én is egy nagyon jó törzsállományt alakítottam ki, galambjaimmal az országos első háromban vagyok, így a most kialakult helyzet miatt nem fogom abbahagyni, kitartok, hiszen a minőségi galambállományt évtizedek alatt hoztam össze.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook