Állattenyésztés

Gazdálkodás

Nem mehetünk el a méhek mellett!

Tavasszal kiemelten figyeljünk a méhek védelmére.

A méhészek és a termelők közös érdeke az egészséges virágzó növényállomány, melyhez a korszerű kémiai módszerek alkalmazása is hozzátartozik a méhegészségügyi kockázatok lehetőség szerinti minimalizálásával – hívja fel a figyelmet az agrárkamara is.

(A hét elején a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adott ki közleményt a méhek védelmével kapcsolatban.)

fotó: Pixabay

Magyarország az Európai Unió egyik legnagyobb méztermelő országa, a fajlagos méhsűrűség hazánkban a legnagyobb. 2010-ben 1 millió, 2012-ben 1,1 millió, 2015-ben pedig 1 191 851 méhcsaládot tartottak nyilván hazánkban. A méh-populációsűrűség 11 család/négyzetkilométer felett van.

A magyar méhészet a mezőgazdaság bruttó termelési értékének 1 százalékát, az állattenyésztésnek mintegy 3 százalékát adja. A méhészeti ágazat a 2015-ös adatok alapján 21 565 család megélhetéséhez nyújt kiegészítő vagy fő jövedelemforrást, így közvetve hozzájárul a vidék népességmegtartó képességéhez. A méhészetek ezen túlmenően létfontosságú szerepet töltenek be az ökológiai egyensúly fenntartásában is, és kiváló minőségű méhészeti termékekkel látják el hazánk, valamint az Európai Unió többi tagállamának lakosságát. Ennek megfelelően kiemelt figyelmet kell szentelünk a méhek és egyéb beporzók védelmének biztosítására.

fotó: Pixabay

A tavaszi időszakban a virágzó szántóföldi és kertészeti növényeket, valamint táblaszegélyeket nagyszámú beporzó rovar (poszméhek, méhek, darazsak, legyek, lepkék) keresi fel. Az időszerű növényvédelmi munkák során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy

ne kerülhessen méhekre kockázatos vagy veszélyes növényvédő szer a virágzó táblaszegélyre, ilyenkor a virágzó növénykultúrákban kizárólag a méhekre nem jelölésköteles, illetve a méhkímélő technológiával kijuttatható szerek használhatók.

A méhkímélő technológia szabályai szerint a növényvédelmi kezelés legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg, a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, és legkésőbb a csillagászati napkeltét megelőző egy óráig tarthat. Permetezéskor ügyelni kell a növényvédő szerek engedélyokiratában feltüntetett, a nem célrovarok védelmében meghatározott védőtávolság betartására, hogy a permet ne sodródjon el a kezelt szántóföldi kultúráról.

Kérjük a gazdálkodókat, növényorvosokat, növényvédelmi tevékenységet végzőket, hogy a tavasszal időszerű növényvédelmi munkálatokat a környezet- és természetvédelmi előírások maximális betartásával végezzék el.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés