Állattenyésztés

Gazdálkodás

Rekordszámú résztvevő az arab ménvizsgán

2022. október 14-én Bábolnán tartották az arab lovak számára megrendezett éves ménvizsgát. A szervezők az utóbbi húsz évben nem emlékeznek ilyen létszámú eseményre, talán csak a 2000-es évek elején lehetett ehhez közeli a részvétel. A 25 shagya arabot és a 2 arab telivért különböző feladatokban mérettette meg tulajdonosa, aki a Bábolna Nemzeti Ménesbirtokon kívül még 6 különböző, kisebb-nagyobb állománnyal rendelkező tenyésztő volt.

Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének (MALE) Teljesítményvizsgálati Szabályzata értelmében a ménjelölteknek első körben egy küllemi és mozgásbírálaton kell részt venniük, ahol általában 5 szakember, 5 küllemre és 16 mozgásra vonatkozó kritérium alapján pontozza az indulókat. A fiatal egyedeket előszelekción is lehet indítani első évben.


Amurath Samba R: a tavalyi előszelekción a ménvizsgára bocsátható kategóriába esett, idén a küllemi bírálatot már sikeresen abszolválta, fotó: Haga Zsuzsanna

A küllemi bírálatot követően shagya arabok esetén 3, míg arab telivéreknél 2 további feladatot kell teljesíteni. Az idomító lovaglást minden egyednek abszolválnia kell, ezen kívül választható még a díjugratás, terepcross, díjhajtás. Illetve amennyiben az egyed kiemelkedő teljesítményt nyújt a távlovaglás, távhajtás, galopp szakágak valamelyikében, azt is elfogadja a Bizottság. A részfeladatokat 3 éven belül kell teljesíteni ahhoz, hogy az egyed végül fedeztetési engedélyt kaphasson.

 

Előszelekció mint előzetes irányadó

A 2022-es ménvizsgán 11 shagya arab indulót regisztráltak előszelekcióra. A bírálóbizottság 5 egyedet kifejezetten javasolt a ménvizsgán való részvételre – számukra következő évben nem kell már bizonyítani a küllemi és mozgásbírálaton. 3 jelöltet a ménvizsgára bocsátható kategóriába soroltak, ami azt jelenti, hogy ha szeretnék, jövőre ismét jöhetnek, de meg kell ismételniük a küllemi bírálatot. További 3 egyedet nem javasoltak ménvizsgára, ők is ismételhetnek, de ők olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mely nem kívánatos, és nem vinné előbbre a tenyésztést, így nagy valószínűséggel egy évvel később sem tudna jobb eredményt produkálni. Ez egy visszajelzés a tenyésztőnek, hogy ne fektessen plusz költséget, energiát az egyed ménvizsgára való felkészítésébe.


Gazal XXII-2 és Shagya IX-1: 2022-ben 4 részfeladatban is sikeresen vizsgáztak, így jövőre fedeztetési engedélyt kapnak. Fotó: Haga Zsuzsanna

 

A részfeladatok eredményei

A küllemi és mozgásbírálaton 10 shagya arab és egy arab telivér mutatkozott be, utóbbi is shagya kancák fedezésére szeretett volna lehetőséget kapni. A részfeladatot 7 shagya arabnak sikerült teljesítenie. Az idomító lovaglás keretében 4, díjugratásban 3 ménjelöltet láthattak az érdeklődők saját, illetve tesztlovas alatt. Előbbi feladatot mindegyik, utóbbit egy kivételével sikeresen zárták az indulók. Terepcross feladatban 4 egyedet bíráltak, de egy arab
telivér jelölt a megmérettetés közben kénytelen volt feladni a versenyt. Díjhajtásban mindhárom ménjelölt teljesített e a feladatot.

 

Kis populáció – nagy reménye

Az előszelekcióra több, a vizsgákra már kevesebb ménjelöltet neveztek. Ennek oka, hogy a tenyésztők – helyesen – kikérik mások véleményét is, mielőtt döntenek méncsikójuk sorsáról – tájékoztat Rombauer Tamás, a MALE elnöke. Az arab fajták hazai ménparkja elöregedett, a kilencvenes években…

A teljes beszámolót a MÁL novemberi lapszámában olvashatják a kedves Olvasók.

 

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége, Dr. Kummer Luca

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés