Állattenyésztés

Gazdálkodás

Sem a termelők, sem a vásárlók nem számítanak az uniónak

Felszámolná a ketreces tojástermelést és a csirkehústermelés elé is komoly akadályokat gördítene az Európai Bizottság tanácsadó testülete. Ha az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) minap megjelent tanulmányában foglaltaknak csak a töredéke valósul meg, az is komoly nehézségeket okozhat a termelésben. Az ágazati szakemberek szerint a javaslatok csupán az állatjóléti szempontokat veszik figyelembe, miközben a hatásuk a termelők mellett a fogyasztókat is súlyosan érintené.

Súlyos következményekkel járhat az európai baromfiágazatra nézve, ha megvalósulnának az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) minap megjelent tanulmányában foglalt javaslatok. Ahogyan arról lapunk is beszámolt, az Európai Bizottság tanácsadó szervezete a napokban tette közzé a csirkék és tojótyúkok állatjóléti feltételeinek javítását célzó javaslatait. A Brüsszelnek szánt ajánlások az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) minap megjelent tanulmányában az állatok jólétének növelése érdekében többek közt a szárnyasok csonkításának és a ketreces tojótartás betiltását szorgalmazzák.

Fotó: mno.hu

Drasztikus változások jöhetnek

A radikálisnak nevezhető módosítási szándék hátterében minden bizonnyal az elmúlt években egyre erősebb állatvédőlobbi állhat. A ketreces tojótyúktartás már évek óta szúrja a zöldek szemét, néhány évvel ezelőtt pedig aláírásgyűjtést is szerveztek annak érdekében, hogy Brüsszel tiltsa be a ketreces tartást. A 2018-ban indult, End the Cage Age névre keresztelt polgári kezdeményezés elérte a célját, az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy öt éven belül törvényjavaslatot terjeszt elő a ketrechasználat fokozatos megszüntetésére és végleges betiltására.

A most napvilágot látott tanulmány azonban még ennél is továbbmegy, hiszen olyan javaslatokat fogalmaz meg, amelyek nemcsak a tojástermelést, hanem a teljes európai uniós baromfiágazatot igencsak érzékenyen érintik. Nem csoda hát, ha az ágazati szereplők a legkevésbé sem örülnek a kezdeményezésnek. Arról nem is beszélve, hogy alig egy évtizede annak, hogy az Európai Bizottság lecseréltette a gazdálkodókkal az addig használt ketreceket, nem csekély anyagi terhet róva ezáltal az ágazat szereplőire. 

A normalitástól és a valóságtól teljesen elrugaszkodott tervről van szó, amelyet szakmainak egyáltalán nem lehet nevezni – vélekedett a napvilágot látott EFSA javaslatairól Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács elnöke. 

Jelentősen csökkenhet a termelés

A szakember lapunknak azt mondta: a tanácsadó testület a csirkékre és az étkezési tojástermelésre kizárólag állatjóléti szempontok szerint fogalmazta meg reformjavaslatait, a módosítások gazdasági, szociális és környezeti hatásait figyelmen kívül hagyva. Szerinte az európai baromfitermelők a tanulmánnyal kapcsolatban néhány héten belül hallatni fogják a hangjukat. Arról egyelőre csak találgatni lehet, hogy e tanulmány hatására mi valósulhat meg, vagyis, hogy az Európai Bizottság végül milyen szigorítások bevezetéséről dönthet.

Csorba Attila szerint az EU-ban kis híján a világ legszigorúbb állatjóléti előírásai érvényesek, melyeknek további szigorítása komoly következményekkel járna. Annak a negatív hatásait pedig minden bizonnyal az európai csirkehús- és tojástermelés, végső soron pedig a fogyasztók éreznék majd meg. 

– A jelenlegi rendszer képes a leghatékonyabban, a legkisebb környezeti terhelés mellett a leginkább piacképes és megfizethető termékeket előállítani. Ha a bevált gyakorlatokat bármilyen mértékben jogszabályi kényszerítéssel (és nem piacvezérelt módon) elkezdjük változtatni, az sérteni fogja a gazdasági, környezeti és fogyasztói érdekeket – hívta fel a figyelmet az elnök. 

Megjegyezte: ma Európában a teljes tojástermelés 45-48 százaléka felújított EU-konform ketreces technológián alapszik, s így képes relatíve olcsón kitűnő minőségű, biztonságos termék-előállításra. Kizárólag élelmezés- és élelmiszer-biztonsági okokból is indokolt ezen rendszerek működése, de egyéb fontos fenntarthatósági és szakmai érvek is mellette szólnak.

Egekbe szökhet a csirkehús és a tojás ára

Az egyoldalú megközelítés helyett azt kell megvizsgálni, hogy egy tervezett módosítás milyen gazdasági, környezetvédelmi és szociális hatásokkal bír. A tanulmányban szereplő intézkedések egyrészt növelik az egységnyi termékelőállítás környezetterhelését, tehát teljesen ellentmondanak a célként megfogalmazott „zöldmegállapodásnak”. Ezenkívül lényegesen drágítják a termelést, ezzel pedig magasabb fogyasztói árakat generálnak. A tanulmányban vázolt intézkedések megvalósításához óriási beruházásokra lenne szükség, ezen kívül hatalmas területet igényelne. 

– Vagy új épületeket állítunk be, és ezzel tovább növeljük az ágazat környezeti lábnyomát, vagy nem leszünk képesek biztonságosan ellátni az európai fogyasztókat tojással és csirkehússal. A növekvő importot pedig olyan harmadik országokból szerezhetjük majd be, ahol még azokat az élelmiszer-biztonsági, állatjóléti, környezetvédelmi előírásokat sem tartják be, amelyek az EU-ban már évek óta standard követelménynek számítanak – mutatott rá Csorbai Attila.

Majd hozzátette: óriási a felelőssége az Európai Bizottságnak, hiszen ha enged egy hangos kisebbség nyomásának, akkor megfosztja az emberek nagy részét a szabad választás és a biztonságos élelmiszerhez való hozzáférés jogától. 

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

 

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook