Állattenyésztés

Gazdálkodás

Tudósok fogtak össze a húsfogyasztás és állattenyésztés népszerűsítése érdekében

Vezető tudósok megerősítették az állattenyésztés és a húsfogyasztás előnyös hatásait, és cáfolták a húsmentes étrend egészségre, valamint a bolygónkra gyakorolt állítólagos káros hatásait.

A hús értékével és egészségünkre gyakorolt hatásával kapcsolatos társadalmi vita nem újkeletű és soha nem volt érzelmektől mentes.Az elmúlt években egyre nagyobb teret nyertek az olyan a szélsőséges nézetek, amik szerint az állattartás elviselhetetlen terhet jelent bolygónk hosszútávú fennmaradására, a hús-, és tejtermékek fogyasztásával pedig az életünket kockáztatjuk – írja honlapján a Magyar állattenyésztők Szövetsége. Állításaik alátámasztására olyan tanulmányokat idéztek, illetve készítettek, amelyekről sorra derülnek ki, hogy súlyos módszertani hibákkal terheltek.

Józan ésszel átgondolva már kezdetektől téves gondolatnak tűnt az a felvetés, hogy az évmilliók óta a bioszféra részét képező kérődző állatok emésztése során felszabaduló metán miatt melegedik rendkívül gyorsan az utóbbi ötven évben Földünk légköre. A szarvasmarhák a földi élet szerves részei, amelyek a biológiai körforgásból keletkező, nagyrészt emberi fogyasztásra alkalmatlan biomasszát elfogyasztva állítanak elő kiváló minőségű élelmiszert.

Fotó: wikimedia

A világhírű Animal Frontiers legújabb, áprilisban megjelent számában közzétett kilenc tudományos kutatás megerősítette a vörös hús és az állattenyésztés alapvető szerepét a társadalomban. A szerzők azt állítják, hogy az állattenyésztés kulcsfontosságú az éghajlatváltozással és a globális élelmezésbiztonsággal kapcsolatos kihívások leküzdésében. A publikációk itt olvashatók.

Az Animal Frontiers a harmadik legtöbbet idézett folyóirat a mezőgazdasággal, illetve az állattenyésztéssel foglalkozó tudományok területén. A folyóirat szerkesztői és szerzői is egyetértenek a Dublini Kiáltványban megfogalmazottakkal, amelyet eddig közel 1000 elismert tudós, oktató-kutató – köztük számos magyar szakember – írt alá támogatólag. A közlemény arra hívja fel a figyelmet, hogy az állattenyésztési rendszerek túl értékesek a társadalom számára ahhoz, hogy azokról leegyszerűsített megközelítéssel mondjunk ítéletet.

Az Animal Frontiers-ben közzétett vizsgálati eredmények szerint – amiket a vezető tudósok és szakértők is megerősítenek – a húsfogyasztás- és állattenyésztés sem az egészségünkre nézve, sem a Földünkre önmagában nem káros.Felhívják a figyelmet, hogy a húsfogyasztás- és állattenyésztés ellenes nézeteket vallók által legtöbbet idézett tanulmányban módszertanilag hibás vizsgálatokra alapozottan fogalmazták meg, hogy még a vörös húsok kismértékű fogyasztása is egészségügyi kockázatokat hordoz.

Fotó: wikimedia

A tudósok arra szólítanak fel, hogy ezeket a tudományosan nem megalapozott kijelentéseket vissza kell vonni, hiszen ennek éppen az ellenkezője igaz, vagyis az egészséges élet része a húsok fogyasztása. Éppen a friss húsok és a tejtermékek étrendből való eltávolítása hordoz egészségügyi kockázatokat. Ez különösen igaz a nők, az idősek, a gyerekek és az alacsony jövedelmű rétegeket illetően.

Az állati eredetű élelmiszerek értékesebb tápanyagot jelentenek a növényi eredetű élelmiszereknél, mivel egyszerre több bioaktív mikro- és makrotápanyagot tartalmaznak, amelyek elengedhetetlenek a szervezet és ezen belül különösen az agyunk fejlődéséhez. Az állati eredetű élelmiszerek étrendből való kiiktatására vonatkozó étrendi ajánlások figyelmen kívül hagyják azok alapvető élettani jelentőségét, ráadásul a Föld egyes régióiban milliók szenvednek az alultápláltságtól.

Az állattartási rendszerek olyan körforgásos gazdálkodási rendszerek, amelyek az emberek számára értéktelen (nem fogyasztható) biomasszából kiváló minőségű, tápanyagokban gazdag élelmiszert állítanak elő. A neves szakemberek közös célja ezekkel a publikációkkal az, hogy felhívják a figyelmet az állattenyésztési rendszerek társadalmi, gazdasági, ökológiai jelentőségére és a húsfogyasztás egészségünkre gyakorolt kedvező hatásaira.

agrotrend.hu / MÁSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés