Kertészet

A dió jó befektetés

Magyarországon a diótermés az 1990-es évek közepén 3 ezer tonna körül mozgott, majd az elmúlt évek telepítéseinek köszönhetően 6 ezer tonna fölé emelkedett. Szakértők szerint 2016-ban jelentősen bővült a dió területe.

A Vidékfejlesztési Program lehetőséget biztosít a telepítéshez szükséges források elnyerésére. A diótermeléssel foglalkozó gazdálkodók kertészeti gépbeszerzésre pályázhattak, élhettek az agrár-környezetgazdálkodási támogatás keretében elérhető pályázatok adta lehetőségekkel.

A 2015-től bevezetett termeléshez kötött támogatás révén a dióültetvények is támogatásban ré- szesülnek. E tekintetben az a terület minősül jogosult területnek, amelyen hektáronként legalább 100 darab 50 évesnél nem idősebb diófa található. A dióültetvénnyel rendelkező termelők gázolajjövedékiadó-visszatérítést is igénybe vehettek, és ezen felül a Földművelésügyi Minisztérium a gyümölcsösültetvények műveléséhez is támogatást nyújtott.

A KSH adatai alapján 4551 hektáron termesztenek diót, amelyről átlagosan 1-1,5 tonna termésátlag mellett 2015-ben 6717 tonnát takarítottak be. A 2016. évben tavaszi fagy okozott károkat az ültetvényekben, valamint megjelent a dióburoklégy, emellett gomba- és baktériumbetegségek is jelentkeztek. Szakértők szerint ezek azt eredményezték, hogy a termés 40 százalékkal maradhatott el az előző évitől.

Foto:123RF

Magyarországon a dió külkereskedelmi egyenlege pozitív. A héjasdió-kivitel volumene 38 százalékkal 1,49 ezer tonnára (értékét tekintve 1,92 milliárd forintról 1,24 milliárd forintra) csökkent 2016. január és november között az előző esztendő azonos időszakához képest. A kivitel elsősorban Németországba irányult. A Lengyeltótiban található 180 hektár dióültetvényből származó termés 95 százalékát héjas formában exportálják. A dióbélkivitel 21 százalékkal 1,55 ezer tonnára (értékét tekintve 4,14 milliárd forintról 2,84 milliárd forintra) csökkent a megfigyelt időszakban. A dióbél exportpiaca diverzifikáltabb, mint a héjas dióé, elsősorban Szlovákiába, az Egyesült Királyságba, valamint Franciaországba szállítottunk. A héjas diót jellemzően még a betakarítás évében értékesítik, míg a dióbél döntő há- nyada novembertől a következő év tavaszáig kerül exportra.

A KSH adatai szerint az import zömét a dióbél adja, amelynek behozatala 75 százalékkal 326 tonnára csökkent a vizsgált időszakban. Ukrajnából 77 százalékkal (231 tonna), Romániából 78 százalékkal (35 tonna), Franciaországból 11 százalékkal kevesebb (21 tonna) XXI. évfolyam, 4. szám, 2017 7 dióbél érkezett Magyarországra a megfigyelt periódusban. A héjasdió-import 44,3 tonnáról 16 kilogrammra esett 2016. január–november között az előző év azonos időszakához képest.

A külpiacokon történő értékesítés mellett érdemes a hazai fogyasztás ösztönzésére is több figyelmet fordítani. Kutatások bizonyítják, hogy a napi rendszerességgel fogyasztott dió (minimum 40 gramm dióbél) jó hatással van például a vér koleszterinszintjének szabályozására, csökkentve a koszorúér-betegség kockázatát.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi dióbél kínálata egész évben folyamatos. A hazai dió termelői ára 30 százalékkal volt alacsonyabb (2100 forint/kilogramm) 2016-ban, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor a kisebb terméssel összefüggésben a 2016-ban betakarított dióbelet 2017. február végén 55 százalékkal magasabb áron kínálták, mint az előző év azonos idő- szakában.

agrotrend.hu / AKI

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook