Kertészet

A gesztenyéseket gyógyítják a Debreceni Egyetem kutatói

A gesztenyefákat megtámadó betegségek ellen dolgoznak ki védelmi módszereket a Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézetének kutatói. A kutatásoknak már van eredménye, a laboratóriumi kísérleteinek hála a fertőzött és kezelt hazai gesztenyések szépen gyógyulnak.

Hazánkban főleg a Dunántúlon, Zala-megyében, a Mecsekben és a Dunakanyarban található gesztenyeerdő. Különbséget kell tenni azonban a vad- és szelídgesztenye között.

– A szelídgesztenyének négy faja ismert: az európai, az amerikai, a japán és a kínai. Magyarországon az európai fajta terjedt el, a globális felmelegedés miatt pedig nálunk is egyre kedvezőbb a fáknak a környezet – mondja Kovács Gabriella, a Növényvédelmi Intézet PhD-hallgatója.

A növénynek számos kórokozója van, amelyek jelentős károkat képesek okozni. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézetének laboratóriumaiban ezek ellen fejlesztenek oltóanyagot, aminek köszönhetően a kezelt hazai gesztenyések máris a gyógyulás jeleit mutatják.

Gesztenyéből készülhet méz, a hazánkban is ismert és kedvelt gesztenyepüré vagy sült gesztenye, tőlünk délebbre és nyugatabbra azonban már lisztként is használják. Előnye, hogy cukorbetegek és gluténérzékenyek is fogyaszthatják.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés