Kertészet

A hét témája: hogyan védekezzünk a szőlőlisztharmat ellen?

A szőlőlisztharmat folyamatos védekezést igényel, amely során különösen fontos a megelőzés, ugyanis a szárazabb évjáratokban súlyos kártételek alakulhatnak ki.

Matt a szőlőlisztharmatnak! 

A szőlőlisztharmatot jól ismerjük, tudjuk, hogy a mi klímánkon az érzékeny fajtáknál szinte mindig, a közepesen érzékeny fajtáknál pedig évjárattól függően erős fertőzéssel jelentkezik. Korán, már a virágzás idejére felszaporodhat olyan mértékben, hogy tönkre teheti az egész termést. Ha a vegetáció első felében eléri a néhány százalékos fertőzést, akkor a szezonban végig küzdeni kell, hogy a fertőzés alacsony szinten maradjon. 

Pedig a betegség biológiája jól ismert, így jól előrejelezhető, akkor miért okoz mégis annyi problémát?

Egy-egy konkrét esetet vizsgálva egy tényező szinte mindig feltűnik: az időzítés. Aki növényvédelmet folytat, az tisztában van azzal, hogy valami mindig közbe jöhet, és máris oda a pontosság. Pedig, ha a vegetáció első felében, a sörét nagyságú bogyó méretig az ültetvény mentes marad a lisztharmattól, akkor a siker szinte kézzel fogható! Addig viszont nem szabad lazítani, „mindenáron” oda kell érni pontosan, hatékony – a fürtmegnyúlástól már felszívódó hatóanyagot is tartalmazó – készítményekkel, a fertőzési nyomásnak megfelelő permetezési fordulókkal (általában 8-14 nap). Egyszóval: igényesnek kell lenni, mert ez az igényesség

rengeteg plusz növényvédelmi költségtől kímélheti meg a szőlőtermelőt.

A 2015-ben bevezetett szőlőlisztharmat elleni készítményünk a Luna Experience egy igazi telitalálat! Sokan kipróbálták és sok nagyon pozitív visszajelzés érkezett hozzánk a hatékonyságáról. Amennyiben egy vegetációban, a szőlővédelmi technológiában kétszer alkalmazzuk – a fürtmegnyúlás időszakától a fürtlehajlás időszakáig – az ültetvény a vegetáció második felére is erős védettséggel rendelkezik. Hatástartama erős fertőzési nyomás esetén is legalább tíz nap. Ráadásul nem csak a lisztharmat ellen hatékony, hanem a szürkepenész és a feketerothadás ellen is. A Luna Experience-t preventíven (megelőzőleg) alkalmazzuk, de tény, hogy jelentős kuratív hatása is van.   

Felhasználási javaslat:

Szőlőben lisztharmat és szürkepenész ellen a permetezéseket előrejelzésre alapozva kell megkezdeni, és szükség esetén 10-14 naponta megismételni 0,25-0,5 l/ha dózisban. Erős lisztharmatfertőzési nyomás esetén a magasabb dózis használata indokolt. Szürkepenész ellen csak a 0,5 l/ha-os dózis használható. A permetezéseket nagy, a lombfelület méretétől függően 400-1000 l/ha vízmennyiséggel kell elvégezni. Egy vegetációban maximum kétszer alkalmazzuk, a szőlő hatleveles állapotától a sörét nagyságú bogyóméret (fürtlehajlás) időszakáig. 

Lovász Csaba
Bayer Hungária Kft. Crop Science

 

*

Lisztharmat és komplex ökológiai szőlővédelem, akár prémium kategóriában

Magyarországon az elmúlt évtizedben az organikus szőlőtermesztésben a növekvő érdeklődés mellé egyre több gyakorlati tapasztalat társult. 
A technológiák iránti érdeklődést fokozza, hogy számos esetben a konvencionális termesztésben elért eredményeknél kedvezőbb növény-egészségügyi állapotokról számolhatnak be a felhasználók. A sikeres növényvédelem mellett kiemelt szerepe van a környezet növényvédőszer-terhelésének minimalizálásának.

Tekintsük át, hogy a szintetikus kemikáliák kiváltására a réz és kén, mint alap alkalmazása mellett (esetleg helyett) milyen hatékony lehetőségek állhatnak rendelkezésre a tökéletes termésbiztonság megőrzésére!

Gombabetegségek elleni új stratégiák, kiemelt szerepben a lisztharmat ellen

A kén és réz egyoldalú alkalmazása nem nyújthat megfelelő védelmet, főként az erős fertőzést eredményező évjáratokban. Nyugat-Európában a nyolcvanas évek óta folyamatosan fejlesztett készítmények teljes körű védelmet adnak a szőlő ökológiai növényvédelmében. 
Fontos pillére a technológiának a Wetcit adjuváns alkalmazása, 80%-os hatóanyagú jó minőségű kén mellé adagolva (pl. Thiovit, Kumulus, Cosavet stb.) amelyet felhasználóink azért kedvelnek, és akár minden permetezésnél alkalmaznak, mert a felhasznált peszticid hatását erősítve aktív védelmet biztosít többek között a lisztharmattal szemben is.

Baranya megyei regisztrációs kísérletben, szüretet követő kezelésben, kén hatóanyagú készítmény mellé adagolva 97%-os hatékonyságot ért el a lisztharmatgomba szaporítóképlet-csökkentő hatásban. A permetléterülés javítása mellett nagy előnye, hogy gyors felszáradást biztosít, amely lerövidíti a fertőzésre alkalmas időt, valamint a kezelést követő napokban hullott gyenge eső, illetve a reggeli harmat újra aktiválja a kijuttatott készítmények hatását.

A Wetcit egy kiemelkedő nedvesítő hatású, a permetlé-penetrációt nagymértékben javító, természetes összetevőjű készítmény. A gyakorlatban jól bevált a korai állománykezelés, amelyet 2-3 levélke kiterülésénél szintén 80%-os mikronizált kén mellett alkalmazva kiválóan gyéríti, a lisztharmat, rügyben áttelelt szaporítóképleteit, valamint a lágy kitinburkú károsítókat, mint például az atkák és a tripszek. A kezelés azért is vált népszerűvé, mert a rügybe bejutva kevesebb permetlével (250-300 l/ha)

hatékonyabb védelmet biztosít a klasszikus lemosó permetezéshez képest. 

A lisztharmat és a botritísz elleni ökológiai védekezésben másik stratégiai elem a VitiSan nevű kálium-bikarbonát hatóanyagú, ellenállóképesség-erősítő növénykondicionáló készítmény. A készítmény lúgosító hatása a növény felületén a betegségek kialakulását gátolja, miközben gyorsan felvehető jelentős káliumot szolgáltat. Mivel természetes anyagként több ponton lép fel, ezért az antirezisztencia-stratégia valós részese, akár a hagyományos permetezési programokban is. Kénnel alkalmazva annak növényvédelmi hatását erősíti. 

Szőlőmolyok elleni biotechnikai védekezés, feromon-légtértelítéssel

Egyedülállóan hatékony, az eddig ismert védekezési stratégiákhoz nem hasonlítható, vegetáció során folyamatos védelmet kínál a szőlőmolyok ellen a feromon-légtértelítés

A védekezés a szőlőmolyok szexferomonjának nagy mennyiségű mesterséges kibocsátásán alapszik. A technológia alkalmazása során a szőlőültetvényben egyenletes elosztásban feromon-párologtató eszközöket, úgynevezett diszpenzereket helyeznek ki a molykártevők rajzásának elindulása előtt.

A megfelelő diszpenzerek szabályozott egyenletességgel bocsátják ki a szexferomont. 

Az Isonet L plus termék a teljes vegetációs időszakban egyenletesen magas feromonkoncentrációt biztosít az ültetvény légterében. A rajzó hím szőlőmolyok minden irányból óriási töménységben érzik a saját fajukhoz tartozó nőstény illatát és elfedik a valódi nőstények feromonját, így a találkozás elmarad. Az alapfeltétel, aminek teljesülni kell, az a megfelelő nagyságú területméret, vagyis min. 2 hektár. Az ültetvény méretével arányosan növekszik a technológia hatékonysága. Csehországi tapasztalatok arról számolnak be, hogy a botrítisz ellen eggyel kevesebb védekezésre volt szükség a feromon-légtértelítés alkalmazása mellett, hiszen a molykártevők „kiiktatásával” biztosítható volt a szinte 100%-ban károsításmentes fürt, ami a botritisz megtelepedésének esélyeit minimalizálta. Nyugat-Európában, kiemelten Franciaországban, Németországban és Olaszországban igen gyors a légtértelítéses technológia térhódítása a minőségi szőlőalapanyagot előállító szőlészetekben az elmúlt 25 évben. A hazai felhasználók köre is jelentősen bővült a 10 éves bevezetés óta, különösen az egybefüggő nagy táblákon, mivel az elmúlt években a szőlőmoly jelenléte fokozódott. 

A szőlőmolyok elleni biológiai növényvédelem a Bacillus thuringiensis kurstaki hatóanyagú Dipellel

A tőlünk nyugatabbra fekvő országokban a BT készítmények alkalmazása széles körben elterjedt a szőlőben. A Bacillus thuringiensis kurstaki hatóanyagú rovarölőszerek (Dipel) hatékonysága kiváló és fajspecifikus a szőlő molykártevői ellen. A tarka és a nyerges szőlőmoly egyaránt érzékeny a BT toxinokra, így alacsony dózis és költség mellett is hatékonyan alkalmazható lárvicid készítmény. 

Napjainkban megvalósítható a környezetbarát szőlőtermesztés és teljesen egészséges boralapanyag-előállítás. Az ilyenfajta termesztés adaptálása nem jelenthet gondot a munkájukat eddig is jól végző szakemberek számára, amelyet a kollégák és a saját tapasztalatom is igazolt. A szakemberek és szőlőtermelők, akik a fent ismertetett technológiai elemeket és összefüggéseket időben elsajátítják és alkalmazzák, a piaci előnyüket alapozhatják meg.

Kőrös Tamás
Növényvédelmi szakmérnök
Biocont Magyarország

 

*

Biztos alapokon a szőlőlisztharmat elleni védekezés – Talendo® Extra gombaölő szer

A 2016-os őszi és az idei téli időjárás alapján egyelőre még nem lehet megjósolni, hogy milyen mértékben lesznek érintettek az ültetvények, ahogyan azt sem, hogy az ország mekkora területén lehet jelen a betegség 2017-ben, de a szőlőlisztharmat megjelenésére minden évben számítani kell, mert okozhat kellemetlen meglepetéseket. A szőlőlisztharmat elleni kezeléseket előrejelzésre alapozva, preventív módon szükséges elkezdeni. 

Nem elegendő tehát akkor védekezni, amikor már megjelentek az első, szemmel is jól látható tünetek.

Szaporítóképletei segítségével a szőlőlisztharmat a kordonkarokon és a törzsön képes áttelelni. Két, eltérő hatásmechanizmusú gombaölő szert válasszunk!

Tartósan meleg, párás időben akár 80-100%-os fürtkár is keletkezhet.

A Talendo® Extra két hatóanyagot tartalmazó gombaölő szer, amely hosszú távon megvédi az állományt a szőlőlisztharmat ellen a fokozottan érzékeny időszakában.

A Talendo® Extra megelőző jelleggel történő alkalmazása magakadályozza a szőlőlisztharmat-fertőzés elterjedését, így az egész vegetációra kifejti pozitív hatását. Kombinált hatóanyagainak köszönhetően hatásos eszköze lehet a rezisztencia kialakulásának megelőzésében. A monohatóanyagú és hasonló tulajdonságokkal rendelkező készítményekhez hasonlítva kedvező a hektárköltsége.

Hatékony szőlőcsomag a lisztharmat és peronoszpóra elleni védekezésben

A Tanos® + Talendo® Extra egy 4 hektár kezelésére összeállított, gombaölő szerekből álló szőlőcsomag a szőlő legfontosabb betegségei, a peronoszpóra és a lisztharmat ellen.

A csomag megvásárlása gazdaságos megoldás a szőlő növényvédelmi-technológia összeállítása során. Azoknak a szőlőtermelőknek ajánljuk, akik megnyugtató védelmet szeretnének a két leggyakoribb betegség ellen a szőlő fokozottan érzékeny időszakában.

Kürti Antal
területi képviselő
DuPont Magyarország Kft.

agrotrend.hu (x)

 
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés