Kertészet

A vándorpoloska invázió után vajon számítanunk kell harlekinkaticák inváziójára is?

A harlekinkatica magyarországi megjelenése után rövid idő alatt meghódította az egész országot. Mivel hamarosan ez a rovar keresi a megfelelő telelőhelyét, így hamarosan számíthatunk a harlekinkatica tömeges megjelenésére.

Hogyan ismerjük fel a harlekinkaticákat?

Azt a katicabogarat nevezzük harlekinkaticának, ami olyannak tűnik mint egy hét pettyes katicabogár, de mégsem az. A fajnak változatos egyedeivel találkozhatunk. Láthatunk fekete alapon narancssárgás pettyeket, vagy piros alapon több fekete pettyet. Még a pettyek számát és mintáját tekintve is változatos a faj. A kevésbé gyakorlott szemnek talán elég iránymutatást azt mondani, hogy a bogár, ami úgy tűnik, mint egy katicabogár, de más a színe és nem hét pettyet visel a hátán, akkor a harlekinkaticával lehet dolgunk.

Fotó: Tamás Enikő Anna

A katicabogarak lárvái ragadozó lárvák, azaz szívesen fogyasztják a levéltetveket, levélbolhákat. Éppen a hasznos ragadozó tulajdonsága miatt néhány évtizeddel ezelőtt természetes védekezési eszközként is bevetették, amely sajnos nem lett egy sikeres technika. A kísérletezések során viszont több kontinensre is betelepítették a rovart.

Magyarországon alig 1 év kellett ahhoz, hogy a katicabogarak között a harlekinkatica legyen a leggyakoribb faj. Ennek a sikeres térhódításnak több oka is lehet. A harlekinkatica hatékonyabb és „agresszívabb”, mint egyéb katicabogár fajok, sőt alkalmanként más katicabogarak lárváját is fogyasztja. A ragadozó tevékenysége miatt örömteli a hazai jelenléte, azonban rendkívül sikeres terjedése környezeti kockázatot is rejt magában. Mivel nem honos faj, így a természetes ellenségei hiányában lehet hazánkban is ennyire sikeres a terjedése.

A biológiája alapján, az állat imágóként telel hazánkban. Október második felében keresik az imágók a telelésre alkalmas helyeket. Éppen ebből adódik a kellemetlenség, mert az imágók szívesen bemásznak, berepülnek lakóépületeinkbe is.

Szeptember-október során az imágók több gyümölcs faj termését is károsíthatják. Szívesen táplálkoznak sérült almán vagy akár szőlőn is. A borkészítés folyamán a harlekinkaticák jelenléte nem kívánatos, hiszen azok szennyezik és negatívan befolyásolják a készülő bor tulajdonságait is.

A harlekinkatica megjelenése óta, komoly kutatás zajlik hazánkban is és az állat folyamatos megfigyelés alatt áll. A Szent István Egyetem Kertészettudományi Karán dolgozó kutatók már a kezdetek óta megfigyelik az állatot így számos publikáció is született már a témában.  

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés