Kertészet

Aranyat termő fekete ribiszke

Bizonyos növények képesek a talajból felvenni a nehézfémeket, így ezen növényeket szennyezett területek nehézfém-mentesítésére is szoktak használni. Az ilyen kísérletek során fény derült néhány olyan „mellékhatásra” is, amely a gazdálkodók számára is hasznos lehet.

Létezik ugyanis egy gyümölcsfaj, a fekete ribiszke, ami egy különleges, értékes fém felvételére képes a gyökerein át.

Kutatók megállapították, hogy a fekete ribiszke gyökerei olyan anyagokat képeznek, amelyek az aranyat a növény számára felvehető kémiai vegyületté, Hidrogén-tetrakloro-auráttá (HAuCL4) alakítják át. Az értékes vegyület a leveleken át egészen a hajtáscsúcsig áramlik aztán a növényen belül, amit aztán vakuólumokban (sejtnedvüreg) el is raktároz.

Németországban a leleményes sauerlandi gyümölcstermesztők ezen kutatási eredményből kiindulva különleges üzleti ötletet valósítottak meg. A géppel történő gyümölcsbetakarítás után következik a levelek betakarítása. Ezen a területen ugyanis a talaj összetételéből eredően,

a bogyósgyümölcsök leveleiben,

a vegetációs idő végére,

jelentős mennyiségben halmozódik fel a nemesfém vegyülete,

amely jelenség a termelők számára kiváló üzleti lehetőséget teremthet.

Az üzleti modellt a sauerlandi termelők meg is valósították. Közvetlenül a lombhullás előtt egy gép segítségével („Elise”) betakarítják a feketeribiszke-növények leveleit, amit aztán egy speciális kazánban elégetnek. A hamuból aztán különböző kémiai folyamatok révén

kivonhatóvá válik az arany.

A projekt egyik ötletgazdája I. Lirpa nyilatkozata alapján: „Ilyen nemesfém világpiaci árak mellett ezzel az eljárással az ültetvényünk valóságos aranybányává vált”.

A projektben résztvevő sauerlandi gazdák további termelőket keresnek, annak érdekében, hogy a speciális célú eszköz kapacitásait még inkább ki tudják használni.

agrotrend.hu / Obstbau 4/2017 – fordította: Benedek Borbála

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook