Kertészet

Bivalyerős természet: a barkafa már virágzik

A nagy mínuszokban hogyan volt képes már kihajtani a barka? Nem is tudom megmagyarázni – mondja Ézsiás Antal mezőgazdasági mérnök a szoljon.hu kérdésére.

– Ez a tél meghazudtolta az eddigieket, mert már majdnem hozzászoktunk ahhoz, hogy kényelmesen áttelelünk, nem szánkózunk, nem síelünk. A telünk azonban kezdettől nagyon keményen indult, a karácsony óta tartó nagy fagyhullám nemcsak az embereket, hanem a természetet is megviseli – állítja Ézsiás Antal tanár úr, aki a „Legszebb konyhakertek” karcagi zsűrijében is részt vesz, s kertjében maga is jó példával jár elöl a művelésben, több különlegesség növekszik nála.

– Természetesen mi, gazdálkodók is készülünk a télre, a fagyérzékeny növényeket, amit lehet, betakarunk különböző módon – avarral, hullámpapírral és a többi –, amit pedig nem tudunk, azt felszedjük és bevisszük a szobába. A saját kertemben még nem tudom, mi újság, mert ugyan rendszeresen kijárok etetni a madarakat, azt azonban, hogy mi történik, majd tavasszal derül ki. A szomszédom szőlőjén azonban már látom, hogy rövid kacsra metszette, s megfagyott, ott nem lesz szőlőtermés. Azok a növényi részek, amelyek nem tudtak időben beérni, azok várhatóan elfagynak. A természet, ha hűl a levegő, alkalmazkodik, de ez a tartós –15, –18 fok nem nagyon „jogosít” arra, hogy túléljék a fagyokat a gyenge hajtások, az idősebb facsemeték már edzettebbek – sorolja a szakember.

– A barkafámon nagyon szépen megpattant a rügy, a virág már látható. Ez jelezheti, hogy ez a fajta már készül a tavaszra, bár ilyen korán nem szokott megindulni a rügy. Szerencse, hogy a tartós hideg miatt más növényeknél a vegetáció, a nedvkeringés nem indult meg. Most akkor lesz baj, ha a hétvégén jön a hirtelen nagy felmelegedés – teszi hozzá Ézsiás Antal, aki február 20-a után már veti a mákot, aztán jönnek sorra a teendők.

A karcagi városgondnokság kéthektáros Csemetekertjében nevelik a város közterületeire és a lakosság számára a közterületekre ingyenesen igényelhető díszfákat – örökzöldek és lombhullatók –, a cserjéket, s gyümölcsfákat (birsalma, szilva).

Molnár Pál igazgatótól arról érdeklődött a lap, hogyan bírják a telet a növények.

– A faiskolába ősszel elültetett fiatal növényeket a szakembereink felkészítették a télre. Az, hogy mennyire viseli meg ezeket a kis fákat a hosszú, kemény hideg, csak tavasszal, a rügyfakadás után derül ki. A kemény hideg és a tartós hótakaró azonban a károkozók – gomba, atka, baktérium – terjedését akadályozza, így jó esély van arra, hogy tavasszal szépen, egészségesen meginduljanak a fák a Csemetekertben, ahol hatvannégy fajta fát nevelünk – sorolja az igazgató.

– A munkatársaim egész évben figyelemmel kísérik a város közterületein, parkjaiban is a fák állapotát, s ahol kell, beavatkoznak. Mi látjuk el a közétkeztetést végző konyhákat is zöldséggel a másfél hektáros Téglás II. zártkertünkből. Ehhez üvegházunkban végezzük a palántanevelést. A földfertőtlenítést a szakemberek már elvégezték, a palántaládákat sterilizálták, így heteken belül indul a húsz-huszonöt fajta konyhakertinövény-palánta nevelése is – magyarázta a szakember.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook